księgarnie

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych

4 i 5 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwszy Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych. W stołecznych księgarniach odbędą się spotkania, koncerty, dyskusje i warsztaty. W programie znalazło się też kilkanaście wydarzeń dedykowanych najmłodszym czytelnikom.

Pierwszy Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych odbędzie się 4 i 5 czerwca w Warszawie. Wśród gości znajdą się pisarze, ilustratorzy, tłumacze i filmowcy. W programie jest w sumie ponad 50 wydarzeń, które odbędą się w 25 księgarniach w Warszawie. Kilkanaście spośród nich księgarze zaplanowali z myślą o swoich najmłodszych gościach.

„Dzieci są dla nas bardzo ważne. – mówi Anna Karczewska z Kolektywu Księgarzy Kameralnych – To właśnie od tego, czy maluchy uda się przekonać do czytania i kupowania książek zależy przyszłość czytelnictwa w Polsce. Chcemy zaprosić je między półki i pokazać, jakie ciekawe rzeczy dzieją się w księgarniach. To bardzo ważne, żeby od najmłodszych lat wychowywać dzieci do czytania.”

Wydarzenia będą się odbywały przez cały weekend. W sobotę 4 czerwca od 10.00 zapraszamy do Bajbuka na Saskiej Kępie, gdzie za ladą księgarni stanie Grzegorz Kasdepke, który będzie doradzał, podpisywał i rozmawiał z gośćmi. Potem od 12.00 w pięknym ogrodzie Parku Królikarnia księgarnia Art. Bookstore Cafe Królikarnia zaprosi maluchy na warsztaty plastyczno – literackie. Również od południa w księgarni Badet Wilanów będzie można spotkać podróżnika Mikołaja Golachowskiego, który opowie o swoich cudownych książeczkach „Pupy, ogonki i kuperki” i „Gęby, dzioby i nochale”. W księgarni Bullerbyn na Chmielnej odbędzie się spotkanie z Piotrem Sochą, ilustratorem bardzo docenionej przez maluchy książeczki „Pszczoły”. W Bagatela na Pięterku przy pl. Unii Lubelskiej Pan Poeta będzie czytał swoje bajki dla najmłodszych, a księgarniana kocica Rysia poczęstuje gości pysznymi babeczkami. W księgarni Dwie Siostry na Powiślu za to rozpanoszą się Bardzo Dzikie Stwory, które zaproszą dzieci na warsztaty plastyczne (5-8 lat). O 14.00 międzypokoleniowe czytanie bajek w Bullerbyn, a o 15.00 w Badet Wilanów piknik i gotowanie z Kicią Kocią. Dla nieco starszych dzieci, na zakończenie dnia pełnego wrażeń, o 21.00 zaś spotkanie ze znanym i kochanym przez wszystkich „Mikołajkiem”, czyli Kino Letnie w ogrodach Królikarni.

Kolejny dzień też nie pozostawi nam czasu na nudę. W niedzielę od 11.00 w księgarni Badet Ursynów ozdabianie drzwi do bajki, czyli warsztaty plastyczne i gra literacka, potem od 12.00 w Bullerbyn spotkanie z ilustratorami Wojtkiem i Bartkiem Ignaciukami autorami książek „Draka w muzeum” i „Porwanie króla”, a w Księgarni Dwie Siostry gratka dla małych kucharzy – warsztaty kulinarne dla dzieci (2-4 lata). O 12.30 znane doskonale warszawiakom Tarabajanie w Tarabuku, tym razem z Justyną Bednarek, autorką „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek.”. O 14.00 okazja do wspaniałej zabawy w plenerze, czyli literacka gra detektywistyczna, która startuje w księgarni Badet Ursynów (5+). O 16.00 w Badet Wilanów cudowna opowieść muzyczna Studni O. „Jak mama została Indianką” (3+, a w Tarabuku twórcze warsztaty z wykorzystaniem czcionek drukarskich z Janem Bajtlikiem (6+).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, choć na niektóre trzeba się zapisać. Szczegółowe informacje na Facebooku poszczególnych księgarń i w aplikacji Briefly.

Link do wydarzenia na FB i do programu:
https://www.facebook.com/events/1676026959314829/
https://rezerwatyksiazek.wordpress.com/wwkk/

Realizacja projektu jest możliwa dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Stołecznego Warszawa oraz funduszom zebranym na portalu Pomagam.pl/wwkk. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Co Jest Grane, RDC i portal O.pl. Wydarzenie „Jak mama została Indianką” w księgarni Badet Wilanów realizowane jest dzięki wsparciu Burmistrza Dzielnicy Wilanów i Dzielnicy Wilanów.