Rzecz o sowach

„Rzecz o sowach” – recenzja

Przyznaję się – mam ornitofobię. Nie tylko więc nie lubię ptaków, ale wręcz panicznie się ich boję. Jak więc mogłem zabrać się za czytanie książki, która traktuje o tak niesamowitych, tajemniczych, magicznych wręcz ptakach, jak sowy? Ano mogłem i z góry mówię, że jestem pod wrażeniem lektury „Rzeczy o sowach” Leigh Calvez!

„Rzecz o sowach” to z jednej strony przewodnik po poszczególnych gatunkach sów, z drugiej niezwykle osobista, emocjonalna opowieść zapalonej badaczki i popularyzatorki przyrody. Z książki poznamy bliżej włochatkę małą, sosnoluba, sowę śnieżną, puszczyka plamistego, puszczyka kreskowanego, pójdźkę, sóweczkę dwuplamistą, uszatkę zwyczajną, uszatkę błotną, puszczyka mszarnego i puszczyka wirginijskiego.

 Nie jest to jednak – na szczęście dla mnie, i podejrzewam, że dla wielu Czytelników – jakiś atlas ptaków czy podręcznik biologii, ale napisana z pasją, żywym językiem, magiczna opowieść o magicznych stworzeniach. Bo sowy tak naprawdę wciąż stanowią dla nas wielką zagadkę i wielką tajemnicę. A przecież obecne są na na Ziemi od około 60 milionów lat! Wyobrażacie to sobie?

Z jednej strony – teoretycznie – są nam doskonale znane, są naszymi sąsiadami, możemy je spotkać podczas naszych wędrówek. Z drugiej, mają swoją mistyczną otoczkę. Sowy mają bowiem poczesne miejsce w światowych religiach, mitach i legendach, symbolice, w literaturze. Sowa jest symbolem mądrości i atrybutem bogini Ateny. W kulturze etruskiej kojarzona była z bogiem ciemności, w chińskiej z bogiem burzy. Ze względu na swoje nocne życie, w wielu kulturach, m.in. w Egipcie, Indiach, krajach Ameryki Północnej i Środkowej, kojarzono je ze smutkiem, samotnością i śmiercią. Ale mamy też przykłady sów „sympatycznych” – Hedwiga, sowa śnieżna Harrego Pottera czy Sowa Przemądrzała ze słynnej książki „Kubuś Puchatek”.

„Sowy nie są tym, czym się wydają” – padają słynne słowa w słynnym serialu „Miasteczko Twin Peaks” Davida Lyncha. A jakie są? Przeczytajcie książkę Rzecz o sowachLeigh Calvez. Może nie dowiecie się wszystkiego – w końcu sowy są i będą tajemnicze! – ale na pewno poszerzycie swoje horyzonty.

Andrzej Kwaśniewski

 

 „Rzecz o sowach”

Autorka: Leigh Calvez

Przekład: Michał Radziszewski

Cena: 36,90 zł

Wydawnictwo: MUZA SA

Zobacz również: o książce „Rzecz o sowach” w naszym serwisie

Rzecz o sowach