anioly

Recenzja: Nad miastem anioły – Izabela Żukowska

Trudne czasy w sponiewieranym wojenną zawieruchą Gdańsku. Ludzie starają się od nowa budować swoje życie i jakoś odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jest wśród nich i znany nam już z wcześniejszych powieści Izabeli Żukowskiej dawny komisarz gdańskiej Franz Thiedtke. 

Z dawnego komisarza pozostało niewiele. Wraz z ukochaną – Polką – ukrywa się po piwnicach przed jeszcze brzmiącym echem salw, przed nową władzą i starymi demonami. Jedyne, o czym marzy, to zamknąć drzwi do koszmaru i zacząć nowe życie. Niestety, kiedy milkną wojenne wystrzały, zaczynają się „normalne” morderstwa. Takie życie. A Thiedtke, chcąc nie chcąc, nie wyprze się tego, że jest policjantem z krwi i kości, który nie przejdzie obojętnie obok zbrodni. Jakiej tym razem? Zdradzać za wiele nie chcę, bo intryga to naprawdę przednia, a lektura zajmująca.

Co mnie jednak urzekło najbardziej? Atmosfera! Gęsta, mroczna, nie tylko kryminalna, ale czysto ludzka. Izabela Żukowska przyzwyczaiła nas już do tego, że wspaniale odmalowuje zarówno sam obraz miasta Gdańska, jak i historyczne tło, które grają w jej powieściach równie ważną rolę, co bohaterowie. Bez tych jakże realnych opisów nie byłoby klimatu, atmosfery dziwnej i strasznej tamtych dni, od której nieraz cierpnie skóra.

Andrzej Kwaśniewski

Przeczytaj również recenzję pierwszej części serii Komisarz Franz Thiedtke – Teufel

Od Wydawcy

Trzecia część serii Komisarz Franz Thiedtke

Wiosna 1945 roku. Ukrywający się z ukochaną Heleną dawny komisarz gdańskiej policji Franz Thiedtke postanawia wraz z końcem wojny zamknąć także swoją przeszłość. Czy uda mu się uporać z demonami minionego czasu? Czy spełni obietnicę daną Helenie i w polskiej Gdyni zbuduje nowe życie?

Izabela Żukowska – autorka kryminałów historycznych, absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Społecznych KUL. Od lat związana z Polskiem Radiem, obecnie z Redakcją Muzyczną Programu I. Współpracowała z miesięcznikiem „Kino”, kwartalnikiem „Media i Medioznawstwo” oraz firmą Agora S.A. Współwłaścicielka Sztuki Pisania – szkoły dla osób chcących doskonalić swój warsztat pisarski.

Nad miastem anioły – Izabela Żukowska
Wydawnictwo OFICYNKA

anioly