Recenzja: Izabela Żukowska „Teufel”

with Brak komentarzy

Książki tej nie sposób czytać „na raty”. Każda niemal stronica odkrywa inne, nowe aspekty i sekrety jej bohaterów.

Wręcz perfekcyjne opisy miasta pozwalają naszej wyobraźni wędrować po Gdańsku wraz z komisarzem Franzem Thiedtke, z Lotte… w tle mając atmosferę tamtych czasów niespokojnych (sierpień 1939)… przed światową burzą.

Pokolenia młodych, które – na szczęście – znają te karty naszej historii jedynie ze szkoły, filmów czy książek, mogą teraz łatwiej zrozumieć rozdarcia duchowe zwykłych, szarych ludzi uwikłanych w wielką politykę i tworzone przez nią podziały.

I nie wiem, co bardziej w tej książce frapuje – wątek czysto kryminalny czy właśnie historyczny, dla mnie bardzo istotny.

A po skończonej lekturze chciałoby się spytać: i co dalej? Wydawca zapowiada jednak, że to „Pierwsza część serii Komisarz Franz Thiedtke”. Czekam zatem na więcej i polecam!

Krystyna Flaszewska

 

Od Wydawcy:

Pierwsza część serii Komisarz Franz Thiedtke.

Sierpień 1939 roku. Na molo w gdańskim Glettkau zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Zagadkę jej zabójstwa próbuje rozwikłać doświadczony komisarz Franz Thiedtke, jednak szybko zostaje on odsunięty od śledztwa. Kim jest zamordowana? Czy komisarz porzuci swoją ostatnią sprawę? Komu zależy na jej wyciszeniu?
W tej historii nic nie jest takie, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Prawda miesza się z fikcją, a rzeczywistość okazuje się zwykłą mistyfikacją…

Izabela Żukowska – autorka kryminałów historycznych, absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Społecznych KUL. Od lat związana z Polskiem Radiem, obecnie z Redakcją Muzyczną Programu I. Współpracowała z miesięcznikiem „Kino”, kwartalnikiem „Media i Medioznawstwo” oraz firmą Agora S.A. Współwłaścicielka Sztuki Pisania – szkoły dla osób chcących doskonalić swój warsztat pisarski.

 

Izabela Żukowska „Teufel”

Wydawnictwo: OFICYNKA

http://oficynka.pl/pl/p/Teufel-Izabela-Zukowska/484

 

 

 

Teufel