Agnieszka Osiecka Neponset

Recenzja: Agnieszka Osiecka Neponset

Agnieszka Osiecka. Legenda. I nagle, po latach, taka niespodzianka. Na rynku pojawia się niepublikowana, napisana na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, powieść Agnieszki Osieckiej – Neponset. Murowany bestseller? Sprawdźmy.

Marta, bohaterka powieści, mieszka w Cambridge w USA, realizuje się w pracy, nauce, poznaje ciekawych ludzi, sporo czasu spędza też nad rzeką, którą uwielbia. Z pozoru uosabia współczesną studentkę. Jednak nie – jest żebraczką i pamiętnikarką, która wyobraźnią tworzy własną ziemię niczyją, cokolwiek nierealną. Okalające Boston Rzeka Karola oraz tytułowa rzeka Neponset to naturalne granice jej osobliwego rezerwatu. To tu bohaterka Osieckiej nabawi się tej choroby, która potem naznaczy Elżbietę z „Białej bluzki”.

Marta kocha i nie jest kochana. Każdego dnia świat bombarduje ją wrażeniami i omamami, daje się jej we znaki. A ona – pozbawiona dystansu – grzęźnie, spala się, zatraca. Wielkimi krokami zmierza wprost na skraj obłędu, czuje się osaczona, zaszczuta, kontrolowana, samotna, i bardzo, ale to bardzo już tym wszystkim zmęczona. Marta to postać anarchiczna, antysystemowa, ale przede wszystkim nieprzystosowana do życia w dzisiejszym świecie, w dzisiejszej rzeczywistości. Bo mimo że książka napisana na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, to wyjątkowo aktualna zarówno w szczegółach, jak i swoim przesłaniu.

Nie da się ukryć, że to smutna opowieść. Jeżeli ktoś szuka literatury lekkiej, łatwej i przyjemnej, głupawej historyjki do poduszki, do zapomnienia o poranku, niech lepiej nie sięga po Neponset. Historia Osieckiej porusza do głębi, nie pozostawia obojętnym, drapie boleśnie po duszy.

Murowany bestseller? Tak, dla ludzi myślących, ale przede wszystkim, odczuwających. Targanych emocjami i nieobojętnych na uczucia innych.

Warto dodać, iż wydanie uzupełnione jest o fragmenty rozmowy Magdy Czapińskiej z Karoliną Felberg-Sendecką, koleżanką Agnieszki Osieckiej oraz wspomnienia tej ostatniej pod jakże wymownym tytułem „Afekciarstwo Osieckiej”.

Andrzej Kwaśniewski

Agnieszka Osiecka – poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Od 1954 roku związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), gdzie zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek. Prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. Od 1994 roku była związana z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się założona przez córkę poetki Agatę Passent Fundacja Okularnicy. Pośmiertnie została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Agnieszka Osiecka Neponset

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

ISBN: 978-83-8069-349-4
Format: 135 mm x 196 mm
Liczba stron: 256
Oprawa twarda

Agnieszka Osiecka Neponset
Agnieszka Osiecka Neponset