Globalne koczowisko. Premiera „Obłoki Fergany” już 26 kwietnia

with Brak komentarzy

Przed niespełna wiekiem Kirgizi zeszli z gór i zamieszkali w miastach. Od tego czasu historię ich tożsamości, narodu i kraju wypełniają gwałtowne przewroty i rewolucje. „Obłoki Fergany” to opowieść o ciężarze współczesności w przepięknym, ale mało znanym zakątku globu. Premiera już 26 kwietnia.

 

Gdy Przemysław Chwała po raz pierwszy dotarł do Kirgistanu w 2009 roku, nie spodziewał się, że ten skrawek ziemi stanie się jego drugim domem. Kolejne lata wypełniały wyprawy, niekiedy półroczne, do Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu, podczas których poznał ludzi o najróżniejszych doświadczeniach życiowych. Rozmawiał z przechodniami, studentami, bezdomnymi (tymi z wyboru, ale i z przymusu) oraz przedstawicielami władzy. Dzięki spotkaniom powstał niepowtarzalny kolaż przeżyć osobistych i narodowych.

 

„Obłoki Fergany” to reportaż o ludziach szukających własnego miejsca na gruzach nowej, postradzieckiej rzeczywistości. Rosjanach, którzy po upadku „Imperium” stali się jakby bezdomni, Kirgizach – budujących swą nową tożsamość oraz Uzbekach, dla których brakuje miejsca zarówno we własnej ojczyźnie, jak i zamieszkiwanej przez nich od wieków kirgiskiej części Kotliny Fergańskiej. Zawiłość dziejów i prywatnych historii sprawia, że zawodzą definicje tożsamości, a częstokroć jej najlepszą busolą jest przywiązanie do jurty, żywego języka albo sposobu życia. W końcu to podróż do świata magicznych medres i miast, to opowieść o niesamowitych górach, pasterskich zwyczajach oraz codziennych problemach mieszkańców Azji Centralnej.

 

„Zajrzymy do odległego zakątka świata, gdzie ludzie mają własne troski, marzenia, problemy…, dalekiego i zapomnianego kraju, w którym nie brakuje pretekstów do częstych przewrotów i rewolucji. Rosjanie mawiają, że tutaj – począwszy właśnie od Kirgizji, przez Tadżykistan po Afganistan – każdy trzyma broń pod łóżkiem… Może to przekorny żart, ale prawdą jest, że kraje centrum Azji często stają na krawędzi. Zawitajmy więc do niespokojnego i nieokiełznanego świata, pełnego niesamowitych historii i krajobrazów. […] O miejscach, które odwiedzimy, niewielkich skrawkach na mapie wielkich lądów, jeszcze nieraz będzie głośno”. [fragment książki]

 

Przemysław Chwała – elblążanin, antropolog. Z pasji fotograf oraz podróżnik, zafascynowany sprawami politycznymi i społecznymi Wschodu (głównie Białorusi, Ukrainy, Zakaukazia i Azji Centralnej). Laureat ogólnopolskich konkursów literackich, autor wystaw fotograficznych o życiu w Kirgizji i Uzbekistanie. Miłośnik podróży do krajów „gdzie wszystkim nam tak daleko… i przecież tak nie po drodze”.

Autorzy: Przemysław Chwała

Tytuł: Obłoki Fergany

Premiera: 26 kwietnia 2017

Cena: 34,90 zł

Wydawnictwo: MUZA SA

Dodaj komentarz