Odwyk Adama Widerskiego okładka

Odwyk nie zawsze uchroni Cię przed tragicznym losem. Recenzja powieści Adama Widerskiego

„Odwyk” Adama Widerskiego to debiut może trochę przewrotny, lecz przy tym oryginalny. Przede wszystkim, w najważniejszych puntkach znacząco odbiega 0d schematów rządzących się kryminałem.

Stereotypem w powieści kryminalnej jest chociażby samotny detektyw, koniecznie z problemem alkoholowym. Albo pił albo pije nadal i nie zamierza przestać. Odwet zaczyna się od tego, że w renomowanej klinice leczenia uzależnień w Łodzi ofiarą zabójcy pada jeden z pacjentów. Kolejne trupy to, dziwnym trafem, również ludzie uzależnieni od alkoholu lub umoczeni w narkotykowym półświatku. Dziwnym dla prowadzących dochodzenie, ale nie dla seryjnego zabójcy, który ma przecież wszystko przemyślane i zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach.

Ok, i tu już wkraczają schematy – seryjny zabójca, który mści się za wyrządzone krzywdy. Symbolicznie okalecza zwłoki i pozostawia symboliczne wskazówki. Choć te akurat też dość oryginalne – flaszka wódy i… wierszyk.

Potem wszystko już się mocno gmatwa, atmosfera się wręcz zagęszcza, dzięki czemu na nudę na pewno nie będziemy narzekać. Powieść zdecydowanie trzyma w napięciu, od niecodziennego początku, po absolutnie nieoczekiwany koniec.

Wątków i bohaterów jest sporo. W Odwecie dochodzenie prawdy nie spoczywa na barkach samotnego bohatera rodem z komiksu. To praca zespołowa – policyjnych startych wyg, ambitnych żółtodziobów, nieznośnego, zadufanego w sobie prokuratora, a nawet dziennikarzy śledczych. Próbę rozwikłania motywów zabójcy utrudniają wszechobecne układy i układziki, sprzeczne tropy i wskazówki, a nawet miłość i mroczna przeszłość. I to nie tylko pokrzywdzonego psychopaty, ale i bohaterów pozytywnych.

Na szczęście debiutujący autor sprawnie poradził sobie z tym całym zamieszaniem. Pozornym jak się okazuje, wszystko na koniec łączy się bowiem w logiczną całość.

Do plusów zaliczyć również trzeba wyjątkową dbałość o szczegóły. Zarówno te dotyczące śledztwa – prowadzonego w terenie, na odprawach, w gabinecie patologa czy podczas prywatnych rozmów, jak i miasta, w którym toczy się akcja powieści. Widać ogromną znajomość Łodzi i to z tej znanej chyba nielicznym strony.

Werdykt po debiucie: z niecierpliwością czekać będziemy na kolejną książkę Adam Widerskiego.

Andrzej Kwaśniewski

O książce „Odwyk” i Autorze w naszym serwisie

Przeczytaj fragment powieści ODWYK Adam Widerski Wydawnictwo INITIUM w naszym serwisie!

Adam Widerski "Odwyk"