Miś Paddington to już bardzo poważny Ktoś!

Kto by pomyślał, że słynny miś z Peru w nieco za dużym czerwonym kapeluszu, pod którym skrywa wielkie uszy, to już właściwie poważny emeryt…

Miś Paddington skończył w tym roku 60 lat i nie przestaje być kochany.

Przez te wszystkie lata swoimi przygodami, rozbrajającą naiwnością, ale też apetytem na marmoladę i po prostu szczerą dobrocią sprawiał, że świat małych i dużych dzieci stawał się weselszy. Fikcyjna postać niedźwiadka, która została stworzona przez angielskiego pisarza Michaela Bonda nieprzerwanie od 13 października 1958 roku bawi kolejne pokolenia, dla jednych staje się dopiero nowym przewodnikiem w młodym życiu, dla innych jest miłym powrotem do pełnych nadziei sielskich lat z dzieciństwa.

Michael Bond opisał historię nieco zagubionego miśka zainspirowany pluszową maskotką, którą kupił w Wigilię 1956 roku. Pluszowa maskotka leżała samotnie na półce londyńskiego sklepu z zabawkami czekając na swoje szczęście.

Niespodziewanie miś z półki stał się nie tylko miłym prezentem dla żony autora, ale też jednym z bardziej znanych bohaterów literackich na świecie, który swoją osobą wciąż podbija serca dzieci na całym świecie.

Sam Bond nigdy nie przypuszczał, że zostanie pisarzem bajek dla dzieci. W czasie wojny służył w siłach lotniczych Wielkiej Brytanii, a później pracował jako operator kamery w BBC. Paddington zmienił jego życie.

Dzisiaj Miś Paddington, przypominający w rzeczywistości bardziej pluszowego misia niż prawdziwego niedźwiedzia z Peru, występuje w kilkunastu książkach dla dzieci na świecie, w kreskówkach i filmach animowanych.

Miś urodził się w odległym i egzotycznym Peru, a w Anglii ponad pół wieku temu znalazł się szukając szczęścia, po tym gdy jego kochana ciotka zmieniła miejsce zamieszkania. Angielska Rodzina Brownów znajduje przypadkiem niedźwiadka na stacji Paddington w Londynie i tak rozpoczyna się jego nowe życie pełne codziennych, tyko pozornie zwyczajnych przygód u boku nowej, kochającej rodziny.

Z okazji wyjątkowych urodzin Wydawnictwo Znak zrobiło niespodziankę miłośnikom Paddingtona wydając tej jesieni jubileuszowy album przygód ciekawskiego niedźwiadka, w którym na nowo możemy odkryć jego niezaprzeczalny urok.

Przygody Paddingtona od momentu zjawienia się na londyńskiej stacji poprzez sąsiedzkie wizyty, codzienne, zdawałoby się proste wyzwania i przygody na londyńskich ulicach, w teatrze, oraz podczas wakacji możemy śledzić na ponad 140 stronach fantastycznie zilustrowanych przez Peggy Fortnum.

W grudniowe długie wieczory Paddington sprawi, że wszyscy chętniej będziemy się do siebie uśmiechać nie tylko z powodu świąt.

Robo

O specjalnej edycji książki Miś Paddington czytaj w naszym serwisie