„Lenin. Dyktator” – kolejna część serii OBLICZA ZŁA

 „Lenin. Dyktator” to nie tylko wnikliwe studium dyktatury. To także – a może przede wszystkim – głęboki, intymny portret człowieka odpowiedzialnego za największy horror ludzkości. Premiera już 24 maja!

Tytuł jest częścią bestsellerowej serii OBLICZA ZŁA.

Lenin wymyka się schematom, którym podlegali wszyscy późniejsi dyktatorzy. Nie działał wyłącznie za pomocą terroru. Pod wieloma względami był fenomenem politycznym, demagogiem, szafującym obietnicami bez pokrycia, kłamstwami i wyznającym prostą zasadę, że cel uświęca środki. Nie był sadystą, szaleńcem ani nawet fanatykiem. Przedkładał taktykę nad doktrynalną czystość i potrafił diametralnie zmieniać zdanie, gdy było to opłacalne.

W kontaktach osobistych uprzejmy dżentelmen z wyższej klasy średniej, nigdy nie zakładał mundurów ani nie pytał o szczegóły śmierci ofiar, które miały dla niego jedynie wymiar liczbowy. Stworzył system oparty na idei, że terror jest usprawiedliwiony wyższymi racjami, który został następnie udoskonalony przez Stalina. Pragnął władzy i pragnął zmienić świat. Osiągnął jedno i drugie. Bolszewicki przewrót 1917 roku postawił świat na głowie, a jeszcze sto lat później Rosja i wiele innych krajów pozostaje pod przemożnym wpływem komunizmu.

Biografia Lenina autorstwa Victora Sebestyena to nie tylko wnikliwe studium dyktatury. To także – a może przede wszystkim – głęboki, intymny portret człowieka odpowiedzialnego za największy horror ludzkości.

Victor Sebestyen – brytyjski dziennikarz pochodzenia węgierskiego. Pracował m.in. dla „London Evening Standard”, „The Times”, „Daily Mail” i „Newsweeka”. Jako zagraniczny korespondent opisywał upadek komunizmu i wojnę w Jugosławii. Jest autorem książki poświęconej węgierskiemu powstaniu 1956 r. i upadkowi sowieckiego imperium w 1989 r.

Victor Sebestyen
Lenin. Dyktator
Kategoria: Literatura faktu, historia
Tytuł oryginału: Lenin the Dictator. An Intimate Portrait.
Tłumaczenie: Sebastian Szymański
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Format: 165 mm x 240 mm
Liczba stron: 624
Oprawa twarda
W sprzedaży od: 24-05-2018