Grace Kelly – księżna Monako bez piedestału

Gdzieś w watykańskich gabinetach leży petycja, aby włączyć Grace Kelly do grona świętych Kościoła katolickiego. Wendy Leigh poznała jednak fakty, które – niestety – raczej wykluczają kanonizację księżnej Monako. Do polskich księgarń trafiła właśnie kontrowersyjna biografia Grace Kelly.

Chociaż od przedwczesnej śmierci Grace Kelly minęło ponad ćwierć wieku, wciąż pozostaje ona niedościgłym wzorem dla gwiazd Hollywood. Niezliczone aktorki usilnie starały się naśladować jej nienaganny wizerunek i styl. Bezskutecznie. Ci, którzy wielbią jej pamięć, uważają Jej Wysokość księżnę Monako za świętą.

Ci, którzy pragną zachować w wyobraźni nieskalany wizerunek świętej Grace, raczej nie powinni czytać tej książki. Dowiemy się z niej, że „wychowana w duchu katolickim Grace przestrzegała wszystkich przykazań z wyjątkiem jednego: Bing Crosby, Ray Milland, William Holden byli żonaci, kiedy z nimi romansowała. Zresztą, jeszcze zanim zrobiła karierę w Hollywood, ciągnęło ją do żonatych”. Wendy Leigh jako pierwsza ujawniła tożsamość jej licznych kochanków, z którymi spotykała się już po ślubie z księciem Rainerem, wśród nich padają nazwiska takie, jak Tony Curtis, Marlon Brando, Frank Sinatra, David Niven.

W posłowiu do książki o księżnej Monako Wendy Leigh pisze:

„Gromadziłam materiały przez trzy lata. W tym czasie nagrałam rozmowy ze stu dwudziestoma pięcioma osobami, które zgodziły się na wykorzystanie materiałów. Dziewięćdziesiąt osiem z nich nie rozmawiało z żadnym z wcześniejszych biografów Grace. Ujawniłam tożsamość piętnastu jej kochanków. Nikt wcześniej o nich nie napisał ani nie przeprowadził z nimi wywiadu. Mnie udało się spotkać z dziewięcioma, którzy w tamtym okresie jeszcze żyli. Biografom często zarzuca się, że grzebią się w brudach. A przecież wszystkie, nawet najbardziej sensacyjne odkrycia niejako przyszły do mnie same”.

Wendy Leigh jest autorką jedenastu biografii, z których większość trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa”. Spod jej pióra wyszła m.ingłośna biografia Arnolda Schwarzeneggera, dzięki której na jaw wyszły jego zdrady i nazistowska przeszłość jego ojca. W jej dorobku znajdują się m.in. „Sekretne listy Marilyn Monroe i Jacqueline Kennedy” oraz „Prince Charming: The John F. Kennedy Jr. Story”.

Jej najnowsza i najbardziej kontrowersyjna biografia, opisująca życie Grace Kelly, została szybko uznana za najpełniejsze dzieło poświęcone księżnej Monako. Jaka naprawdę wyglądało życie jednej z najpiękniejszych aktorek wszech czasów?  Dowiecie się tego z książki „Grace Kelly”, która ukazała się w Polsce 6 maja 2014 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

image001