gra królowych

„Gra królowych” – rewelacyjna książka o kobietach, które stworzyły szesnastowieczną Europę

Z ogromną przyjemnością zapowiadamy tę napisaną przystępnym językiem, fascynującą grupową biografię i frapującą epicką opowieść o polityce, pozwalającą czytelnikowi zagłębić się w życie niektórych najbardziej uwielbianych (i oczernianych) królowych w historii.

Książka jest pełna ciekawostek, np.: W krajach Wschodu, gdzie po raz pierwszy pojawiła się gra w szachy, wszystkie figury symbolizujące ludzi były płci męskiej, a u boku króla stał generał lub główny doradca − wezyr. Kiedy po arabskiej inwazji na Europę w VIII wieku gra rozpowszechniła się na naszym kontynencie, pierwszy raz na szachownicy pojawiła się królowa − nadal jednak jako figura w porównaniu z innymi bezsilna, mogła bowiem przesuwać się ruchem skośnym tylko o jedno pole na raz. Dopiero w Hiszpanii pod rządami Izabeli Kastylijskiej królowa uzyskała na szachownicy niemal nieograniczoną mobilność, którą przyznajemy jej po dziś dzień.

W szesnastowiecznej Europie doszło do prawdziwej eksplozji rządów kobiet — zasiadających na tronach albo trzymających się za kulisami, lecz przez ponad sto lat dzierżących bezprecedensową władzę. Od Izabeli Kastylijskiej, jej córki Katarzyny Aragońskiej i wnuczki Marii Tudor aż do Katarzyny Medycejskiej, Anny Boleyn i Elżbiety Tudor, kobiety sprawowały w swoich krajach olbrzymią władzę, kształtując przez ponad stulecie przebieg europejskiej historii.

Izabela Kastylijska, zakuta w stal, wraz z żołnierzami wjeżdżała na bitewne pole. Małgorzata Austriacka i Ludwika Sabaudzka — dwie regentki — położyły kres wieloletniej wojnie, zawierając „Pokój Dam”. Anna Boleyn wychowała się na dworze Małgorzaty Austriackiej w otoczeniu możnych kobiet; jej córka Elżbieta Tudor wyrosła na jedną z najsłynniejszych królowych w historii. Kobiety z królewskich rodów, przekraczając granice państw i bariery pokoleniowe, były matkami i córkami, mentorkami i protegowanymi, sojuszniczkami i nieprzyjaciółkami. Po raz pierwszy Europa ujrzała siostrzaną więź kobiet sprawujących władzę w niepowtarzalnie żeńskim stylu, z którym nic nie mogło się równać aż do czasów nam współczesnych.

Książka „Gra królowych„, zarazem fascynująca grupowa biografia i frapująca epicka opowieść o polityce, pozwala czytelnikowi zagłębić się w życie niektórych najbardziej uwielbianych (i oczernianych) królowych w historii. Od zarania tego stulecia królowych aż po jego ostateczny upadek jedna rzecz stanowiła pewnik — Europa nigdy już nie miała być taka jak przedtem.

Sarah Gristwood, angielska pisarka i dziennikarka, autorka wielu książek biograficznych i historycznych, m.in. „Elizabeth: The Queen and the Crown”, „The Queen’s Mary: In the Shadows of Power…” i „Blood Sisters: The Women Behind the Wars of the Roses”.

Sarah Gristwood
Gra królowych. Kobiety, które stworzyły szesnastowieczną Europę
Kategoria: Literatura faktu, historia
Tytuł oryginału: Game of Queens. The Women Who Made Sixteenth-Century Europe
Tłumaczenie: Adam Tuz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Format: 147 mm x 208 mm
Liczba stron: 560
Oprawa twarda
W sprzedaży od: 22-03-2018
Cena detaliczna: 49,90 zł

gra królowych