Strona główna » Blog » Kilogramy w górę

Kilogramy w górę

Wizyta u dietetyka niekoniecznie musi wiązać się z leczeniem nadwagi. Niektórzy szukają pomocy specjalisty, aby nabrać masy ciała. Niedobór kilogramów to spory problem, jednak pod kierunkiem eksperta możemy bezpiecznie przywrócić prawidłową wagę.

Osoby, które chcą przytyć bardzo często borykają się z problemem niskiej wagi przez wiele lat, zanim podejmą decyzję o skorzystaniu z pomocy dietetyka. Ten krok zazwyczaj jest poprzedzony licznymi próbami samodzielnego przytycia przy zastosowaniu przeróżnych, często niezdrowych diet. Zdarzają się jadłospisy oryginalne, jak kilka pączków oraz bułka maślana z wędliną i majonezem. Takie przykłady świadczą o tym, jak bardzo czujemy się zagubieni w kwestii zasad funkcjonowania naszego organizmu i nie do końca zdajemy sobie sprawę, jakie odżywianie jest dla nas właściwe.

Przyczyny niedoboru wagi są różne. Mogą być to zaburzenia endokrynologiczne takie, jak niedoczynność przedniego płata przysadki mózgowej czy nadczynność tarczycy. – Na co dzień bardzo często spotykam się z osobami, które nawet nie wiedzą, że cierpią na nadczynność tarczycy, a ich próby przytycia bez wprowadzenia odpowiedniego leczenia są skazane na porażkę – mówi Ewa Walus, dietetyk z Centrum Naturhouse.

Źródłem choroby może być również zespół złego wchłaniania lub też, co nie należy do rzadkości – pasożyty, których się nawet nie spodziewamy, a o które wbrew pozorom nie trudno. W takim przypadku, już proste badanie morfologii krwi może stanowić cenną wskazówkę dla lekarza lub dietetyka. Na naszą wagę bardzo duży wpływ mają również uwarunkowania genetyczne nie związane z chorobami. Podczas konsultacji ze specjalistą, dietetyk ustala plan kuracji w oparciu o wywiad zdrowotny. – Niezależnie od przyczyny za niskiej wagi, przestrzegam przed spożywaniem tzw. „tłustych bomb kalorycznych”, z pewnością nie stanowią one antidotum na problem niedowagi – dodaje ekspert Naturhouse – Dostarczanie zbyt dużej ilości tłuszczy może prowadzić do tworzenia się płytki miażdżycowej i stłuszczenia wątroby, co ma niebezpieczne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Kuracja prowadząca do wzrostu masy ciała zazwyczaj oparta jest na diecie wysokobiałkowej w połączeniu z wysokowęglowodanową dietą bogatoresztkową. Bardzo ważna w leczeniu jest również regularność oraz temperatura posiłków. Dieta musi być zawsze dostosowana do wieku, stanu zdrowia, podstawowej przemiany materii oraz aktywności fizycznej danej osoby. Najbezpieczniej poddać się kuracji pod okiem specjalisty, który będzie czuwał nad jej prawidłowym przebiegiem. Musimy przy tym pamiętać o przestrzeganiu jadłospisu i wszelkich zaleceń naszego dietetyka, dzięki temu uzyskamy oczekiwaną wagę w zdrowy i bezpieczny sposób.

2018-03-14T10:06:27+00:0013 stycznia 2012|Zdrowie|

Może zainteresuje Cię również: