Strona główna » Blog » Kilka cennych rad dla zdrowia Twojego kręgosłupa

Kilka cennych rad dla zdrowia Twojego kręgosłupa

Ciągłe życie w pośpiechu szkodzi całemu Twojemu organizmowi. Gdy odczuwasz pierwsze chorobowe sygnały świadczące o złym żywieniu, braku odpowiedniej pielęgnacji zębów, włosów, czy skóry, zastanawiasz się jak im pomóc. Czy pomyślałaś także o swoim kręgosłupie?

Zastanawiałaś się kiedykolwiek, nad tym, jaki ciężar i wysiłek musi pokonywać dzień w dzień Twój kręgosłup? Jeżeli nie to zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jednocześnie analizując własne postępowanie. Pomoże Ci to być może w uniknięciu wielu nieprzyjemnych dolegliwości, a czasem nawet poważnych schorzeń kręgosłupa.

Komputer w pracy i w domu
W dzisiejszych czasach komputer jest chyba najbardziej powszechnym narzędziem pracy. Ułatwia on wykonanie wielu obowiązków, które lata temu pochłaniały ogromne ilości czasu. Teraz pracuje się lżej i szybciej. Pracownicy są bardziej wydajni i mają większe możliwości. Jednak praca siedząca przy komputerze jest najczęstszym powodem wielu poważnych dolegliwości kręgosłupa. Ale czy tylko w pracy narażasz swój kręgosłup na uszkodzenia? Przecież tak, jak prawie każdy, masz z pewnością w domu swój własny komputer, przed którym również spędzasz wiele godzin. Wszystko
to doprowadza stan Twojej „podpory” do powstawania wielu nieprawidłowości i poważnych zmian. Po wstaniu od biurka masz spory problem, żeby się wyprostować, bolą Cię nadgarstki, plecy przeszywa dziwny ból i jesteś jakby trochę przygarbiona? Co możesz zrobić, aby ulżyć sobie w pojawiających się dolegliwościach, a przede wszystkim Jak powinnaś korzystać z komputera, tak żeby nie przyniosło to żadnych szkód dla stanu Twojego kręgosłupa? Zwróć uwagę, na to, na czym siedzisz pracując przy komputerze. Od tego jak ustawione i wyprofilowane będzie Twoje krzesło zależy głównie Twoja wygoda i kondycja kręgosłupa.

Jakie powinno być najbardziej przystosowane i funkcjonalne krzesło do pracy przy komputerze?

 • Powinno posiadać boczne oparcia, które pozwolą Ci, choć na chwilowe odciążenie kręgosłupa i poparcie rąk
 • Konieczna jest regulacja wysokości krzesła, dzięki, której będziesz miała możliwość dostosowania jego wysokości do swojego wzrostu, tak, abyś mogła wygodnie w nim siedzieć i móc oprzeć całe stopy na podłodze tak, aby kolana były odrobinę wyżej od poziomu bioder.
 • Na wysokości Twoich lędźwi, oparcie krzesła powinno posiadać niewielkie wybrzuszenie, które pozwoli Ci na utrzymanie w miarę prostej sylwetki podczas długiego siedzenia. Stąd, jeśli krzesło do pracy przy komputerze nie ma
 • takiego wybrzuszenia zalecane jest wkładanie na tę wysokość małej poduszeczki lub zwiniętego kocyka. Odwrotnie, bo lekko wklęsłe powinno być wyżej, na poziomie Twoich kręgów piersiowych
 • Siedzisko musi być wygodne i nieuciskające na Twoje uda. Ale to nie wszystko. Blat biurka, przy którym pracujesz na komputerze powinien dać Ci możliwość założenia nogi na nogę. Tylko nie przesadzaj z tym trzymaniem, założonych na siebie nóg zbyt długo. Taka ciągła pozycja, gdy nogi są skrzyżowane, blokuje prawidłowe krążenie krwi. Bardzo ważne jest także właściwe ustawienie samego ekranu komputera na biurku, przy którym pracujesz. Często popełnianym błędem jest ustawianie go na którymś z boków biurka, wtedy siedząc cały Twój tułów łącznie z szyją, jest skręcony. I tak przez kilka, jeśli nie więcej godzin. Tak nadwyrężone mięśnie szyi i górnej części pleców są narażone po dłuższym czasie na zniekształcenia i pojawianie się w związku z nimi nieprzyjemnych dolegliwości.

Dlatego najodpowiedniejszym ustawieniem jest położenie ekranu na biurku tak, aby był naprzeciwko i na wysokości Twoich oczu. Ale zdarza się też tak, że mimo prawidłowego ustawienia ekranu, biurka, na którym on stoi i posiadania
odpowiedniego do pracy przy komputerze krzesła, sama powodujesz, że Twój kręgosłup jest narażony na urazy. Po pierwsze nie dbasz o zachowanie wyprostowanej sylwetki. Co z tego, że masz świetne, super wygodne i właściwe dla
Twojego kręgosłupa krzesło, skoro garbisz się i zwijasz się siedząc przy biurku niczym pełzająca dżdżownica. Takie, dłuższe utrzymywanie w pozycji siedzącej Twojego tułowia doprowadzi bardzo szybko do pojawienia się wad postawy. Ale to nie wszystko. Jeżeli przy zachowaniu odpowiednich warunków pracy nie będziesz przynajmniej, co pół godziny wstawać od biurka, także nici z zachowania kręgosłupa w należytej formie. Dlatego rób sobie przerwy. W tym wypadku zastosuj powiedzenie „Praca nie zając, nie ucieknie”. Podczas tych krótkich chwil postaraj się przeciągnąć, rozprostować plecy, zrobić kilka wymachów rękami do tyłu do przodu, pokręć głową, poprzechylaj się w boki. Niby takie banalne ćwiczenia, a pozwolą Ci na uchronienie Twojego kręgosłupa przed szkodliwym działaniem trybu siedzącego nie tylko w pracy, ale i w domu.

Bądź czujna podczas prac domowych!
Nie bez przyczyny w domu wykonując nawet drobne prace, narzekasz potem na bóle w plecach. A przecież kręgosłup jest narażony na urazy także w czasie realizowania takich czynności.
Pewnie nie przepadasz za myciem naczyń? Nie Ty jedna. Dlatego w końcu wymyślono tak przydatne zmywarki do naczyń. Niestety, nie każdy ma taką zmywarkę w swoim gospodarstwie domowym i trud zmywania zna lepiej niż nikt inny. Czy Ty także należysz do tego grona? Możesz sobie ulżyć w trakcie zmywania, tak, abyś nie odczuwała przynajmniej bólu kręgosłupa. Zrobisz to dzięki małemu, podręcznemu stołeczkowi, który najlepiej postaw obok szafki ze zlewozmywakiem i myjąc naczynia kładź na nim raz jedną, raz drugą nogę. Nie próbuj tylko wykonywania czegoś w rodzaju tańca … zachowaj oczywiste odstępy czasowe, tak jak będzie Ci wygodniej.
Unikaj prasowania na stojąco! Tę czynność najzdrowiej dla kręgosłupa jest wykonywać z pozycji siedzącej. Wtedy nie jest on nadmiernie obciążony. Jednak większość kobiet, Ty pewnie również, nie lub i nie stosuje prasowania na siedząco. W takim wypadku należy stać przy desce do prasowania w lekkim rozkroku, ruszając całym ciałem, zgodnie z kierunkiem prasowania, raz w lewo raz w prawo. I nie zapomnij ustawić poziomu deski na wysokości Twojego pasa!
Tak samo jak i w przypadku prasowania, tak podczas wykonywania innych czynności domowych staraj się siedzieć, nie stać. Oczywiście na ile wykonywanie danej pracy daje taką możliwość. Chcesz obrać ziemniaki na obiad, warzywa do sałatki, a może trzesz na tarce buraczki? Przecież równie dobrze możesz wszystko to robić siedząc wygodnie na kuchennym krześle.
A odkurzanie podłóg? Ile razy zamiast dostosować za pomocą regulacji rurę odkurzacza do swojego wzrostu, używałaś go pochylona w kierunku podłogi jak starsza, pogarbiona pani? Przecież w komplecie do każdego odkurzacza właśnie po to dodawane są dodatkowe rurki pozwalające na przedłużenie wysokości części pochłaniającej kurz i śmieci, aby odkurzanie było wygodne i nie powodowało bólu w kręgosłupie. A co z myciem podłóg? Czy należysz do grona pań, które twierdzą, ze podłoga nie zostanie lepiej umyta, wtedy, jeśli nie zrobi się tego za pomocą szmatki i w pozycji na kolanach? Po co w takim razie te wszystkie udogodnienia w Twoim schowku w postaci mopów i mioteł? Nie lekceważ tych zwykłych czynności i wykonuj je w najlepszej dla Twojego kręgosłupa pozycji, a będziesz mieć pewność, że sobie nie szkodzisz. Nawet wtedy, gdy robisz w domu duże sprzątanie, bo na przykład idą święta lub zmienia się pora roku, nie zapominaj o kręgosłupie. Przesuwanie szaf, wersalek, sof i ciężkich foteli to nie jest zajęcie dla kobiety. Dlatego postaraj się wciągać w te rzadkie generalne porządki swojego partnera, który męskim ramieniem wesprze Cię w pokonywaniu tych trudnych przeszkód. On niech także nie zapomina, że przez zbędne podnoszenie ciężarów może spowodować urazy swojego kręgosłupa. Dlatego dobrze sprawdzającą się radą, jest podkładanie szmatek, na których można z łatwością przesuwać obszerne i nielekkie sprzęty.
Ostatnim już przykrym w konsekwencjach codziennym obowiązkiem jest noszenie zakupów. Najczęściej robione rzadko, ale w dużych ilościach powodują, że przez noszenie tak ciężkich toreb, wyginasz kręgosłup na lewo i prawo. Ale w tym wypadku nie służy to jego dobrej formie. Zbyt obciążony, najczęściej nierównomiernie szybko ulega urazom. Dlatego postaraj się, chociaż, nie robić jednorazowo dużych zakupów, gdy nie masz do tego odpowiedniego środka transportu i jesteś skazana na doniesienie ich własnoręcznie do domu. W niektórych przypadkach, możesz także skorzystać z pomocy bliskich. Zaangażuj ich w tę przyjemną czynność, jaką są rodzinne zakupy. Ciężar sprawunków rozłoży się na większą ilość ramion i żadnemu z nich nie przyniesie szkody.

Nie lekceważ kręgosłupa w czasie jazdy samochodem
Jazda samochodem kojarzy się z przyjemnością. Niestety nie zawsze zapewniasz sobie odpowiednie warunki, aby faktycznie była to przyjemność połączona dodatkowo z pożytecznym wpływem na Twój kręgosłup. Pamiętaj przy wsiadaniu do samochodu, że najpierw powinnaś usiąść, a dopiero potem włożyć do środka nogi. Nierzadko w pośpiechu, a może z przyzwyczajenia, najpierw wstawiasz nogi i gwałtownym ruchem siadasz na fotelu. Takie nagłe ruchy nie wpłyną zapewne dobrze na stan Twojego kręgosłupa. I jak podczas pracy przy komputerze to krzesło
odgrywa główną rolę w zachowaniu należytej postawy, tak samo podczas jazdy samochodem to fotel spełnia ważne funkcje. A przynajmniej jego prawidłowe ustawienia. Dlatego powinien być tak ustawiony, abyś miała wygodny i łatwy
dostęp do wszystkich urządzeń koniecznych do używania podczas jazdy. Również w tym wypadku, w razie braku wybrzuszenia na wysokości części lędźwiowej zastosuj specjalny wałeczek lub zwinięty ręcznik. I nie obawiaj się koralikowych nakładek na fotele samochodowe. Ich obecność bardzo korzystnie wpłynie na Twój kręgosłup, powodując podczas jazdy minimalny prawie nie wyczuwalny przez Ciebie masaż pleców. A jeżeli wybierasz się w długą podróż zastanów się nad kupnem specjalnej poduszki w kształcie rożka, który będzie podtrzymywał w odpowiedniej pozycji Twoją szyję w czasie długiej jazdy. Wtedy także rób częste postoje, podczas których będziesz mieć możliwość rozprostowania wszystkich kości. Pogimnastykuj się. Wtedy poczujesz się lepiej, Ty i Twój kręgosłup.

Zadbaj o zdrowie dla kręgosłupa podczas snu
Komfort spania jest ważny nie tylko dla Twojego dobrego samopoczucia na następny dzień, ale także dla zdrowia Twojego kręgosłupa. Dlatego wybierając materac, decyduj się na ten średnio twardy, nie zbyt miękki, ani zbyt twardy, te nie wpływają korzystnie na kręgosłup. Gdy tylko zauważysz, że materac, na którym śpisz ma wygniecione wgłębienia i pojawiły się tak zwane „góry, doliny”, nie lekceważ tego, tylko wymień go na nowy. Tkwisz w mylnym przekonaniu, jeśli myślisz, ze spanie na dużych, puchowych poduchach uprzyjemni Ci sen i dobrze wpłynie na Twoją postawę. Nic bardziej nie szkodzi podczas snu, jak właśnie te olbrzymie miękkie i puchowe poduszki. Najzdrowszym rozwiązaniem jest wybór specjalnej poduszki ortopedyczno – korekcyjnej, która pozwoli Ci na najwłaściwszą pozycję głowy i
kręgosłupa szyjnego w czasie snu. A jeśli do tej pory nie próbowałaś, to zmień to i zacznij spać w pozycji embrionalnej, czyli na boku. Jest to najwygodniejsza i najzdrowsza pozycja podczas snu. A rano, gdy się obudzisz, poleż sobie w łóżku i poprzeciągaj się. Od razu lepiej się poczujesz i wykonasz tym samym, choć nieświadomie gimnastykę poranną dla kręgosłupa. Inaczej w sytuacji, kiedy zrywasz się na równe nogi, bo zaspałaś … wtedy nie masz czasu na kocie grzbiety pod kołderką. Także z tego powodu dobrze jest nie „zarywać” nocy.

I pamiętaj, że …

 • Chodzenie w butach na zbyt wysokim obcasie obciąża kręgosłup
 • Stanie w miejscu, siedzenie w miejscu, czy dłuższe przebywanie ciągłe w każdej innej pozycji nie jest wskazane
 • Wychodzenie po schodach wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale także na kręgosłup, dlatego czasem dobrze jest zrezygnować z wynalazku, jakim jest winda
 • Zachowanie wyprostowanej sylwetki, pozwala uniknąć garbienia i jednoczesnej deformacji kręgosłupa
 • Trzymanie słuchawki telefonu barkiem powoduje urazy
 • Brak, aktywności ruchowej powoduje także szkodę dla kręgosłupa. Taki sam wpływ ma na niego zbyt szybko podejmowany wysiłek. Ćwiczenia powinny być regularne i rozpoczynane od najniższego stopnia trudności.

Wiesz już, jakie błędy popełniasz codziennie źle traktując swój kręgosłup? Postaraj się zmienić swoje negatywne przyzwyczajenia. A może dbasz o swój kręgosłup, zgodnie z podanymi wytycznymi? Możesz mieć wtedy pewność, że będziesz się długo cieszyć jego dobrą kondycją. A przecież to dzięki kręgosłupowi możesz wykonywać wszystkie czynności związane z ruchem. Możesz sprawnie funkcjonować. Zastanów się na tym, i jeśli zauważysz taką potrzebę, natychmiast wprowadź konieczne zmiany. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, tylko dopóki Ty chcesz coś zmienić.

2018-03-14T11:24:24+00:0013 kwietnia 2011|Zdrowie|

Może zainteresuje Cię również: