Karmnik ościsty

Karmnik ościsty

Karmnik ościsty to bardzo wdzięczna w uprawie bylina, która doskonale nadaje się na skalniaki oraz jako wypełnienie różnego rodzaju szczelin, jak np. miejsca pomiędzy płytami chodnikowymi czy kamieniami ozdobnym na ogrodowych ścieżkach. Można go wykorzystać nawet do zadarnienia niewielkich miejsc w ogrodzie, ponieważ dobrze znosi deptanie. Raczej nie przetrwa jednak np. gry w piłkę lub innych sportów.

Wybór odpowiedniego stanowiska dla karmnika ościstego

Do uprawy karmnika ościstego najodpowiedniejsze będzie miejsce ciepłe i słoneczne, choć roślina ta dobrze czyje się także w miejscach lekko zacienionych. Jeśli jednak posadzimy ją na stanowisku, do którego dociera, zbyt mała ilość słońca będzie, słabiej się krzewił i kwitł mniej obficie, a odmiana o złotożółtych, ozdobnych liściach będzie słabiej wybarwiona. Jeśli chodzi o podłoże, to bylina ta preferuje glebę lekką, o dużej zawartości piasku, przepuszczalną, średnio zasobną w składniki odżywcze, umiarkowanie wilgotną. Karmnik osiąga wysokość od 2 do 5 cm, dlatego najlepiej sadzić go z przodu rabat, lub jako tło dla innych, bardziej dekoracyjnych roślin. Tutaj kupisz nasiona karmnika ościstego: https://sklep-nasiona.pl/karmnik-oscisty.html

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Karmnik ościsty jest bardzo mało wymagającą w uprawie rośliną. Nie musimy go nawozić, przycinać ani okrywać na zimę, ponieważ dobrze znosi mrozy. Co kilka lat warto go jednak odmłodzić, ponieważ starsze rośliny mają tendencję do powstawania pustych, nieestetycznych miejsc w środku kępy. Roślina ta lepiej radzi sobie w okresach suchych niż trawa, jednak przy długotrwałym niedoborze wody warto umiarkowanie go podlewać, szczególnie w gorących letnich miesiącach.

Rozmnażanie

Karmnik ościsty możemy rozmnażać przez podział kępy lub z nasion. Dzielić duże rośliny możemy w zasadzie przez cały sezon wegetacyjny, jednak najlepszą porą, aby przeprowadzić ten zabieg, jest wiosna. Sadzonki szybko się ukorzeniają i zadarniają miejsca, które dla nich przeznaczymy. Rośliny, które uzyskamy, dzieląc pierwotną kępę, umieszczamy na nowym stanowisku w odstępach mniej więcej 20-30 cm. Jeśli chcemy zadarnić fragment ogrodu na 1 m2, powinniśmy wysadzić około 20 roślin.

Scroll to Top
Scroll to Top