Jubileusz 60-lecia Chóru Filharmonii Narodowej

Chór Filharmonii Narodowej świętuje swoje 60-lecie. Uroczysty koncert jubileuszowy odbędzie się w Filharmonii Narodowej we wtorek, 22 października o godz. 19:00. Chór poprowadzi świętujący 35-lecie pracy z Zespołem – jego dyrektor, Henryk Wojnarowski.

Zespół stał się zawodowym Chórem Filharmonii Narodowej na początku listopada 1953 roku. Pierwsze oficjalne koncerty zawodowego Chóru miały miejsce 7 i 8 listopada 1953, na których wykonano oratorium Pieśń o lasach Szostakowicza. Od tego momentu Chór podjął stałą, regularną pracę artystyczną.

Organizatorem i pierwszym szefem chóru był Zbigniew Soja (1953-1955), jego następcami zaś Roman Kuklewicz (1955-1971), Józef Bok (1971-1974) i Antoni Szaliński (1974-1978).

Przełomową datą w historii Chóru był rok 1978, kiedy to kierownictwo chóru objął prof. Henryk Wojnarowski, który kieruje zespołem do dnia dzisiejszego.

Głównym nurtem działalności artystycznej Zespołu jest udział w koncertach symfonicznych i oratoryjnych z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz a cappella na macierzystej estradzie. Chór występuje tu wielokrotnie w ciągu każdego sezonu, regularnie bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” oraz w Festiwalu „Wratislavia Cantans”.

Wysoki poziom zespołu, jaki osiągnął pod kierunkiem Henryka Wojnarowskiego, zaowocował zaproszeniami do tak prestiżowych sal i teatrów operowych świata jak La Scala (Mediolan), La Fenice (Wenecja), opery w Paryżu, Palermo, Berliner Philharmoniker, Filharmonia Monachijska, Berlińska Orkiestra Radiowa, Orkiestra RIAS, Bamberger Symphoniker, Orkiestry Symfoniczne w Tel Awiwie i Jerozolimie, Orkiestra Akademii Santa Cecilia w Rzymie, Orkiestra Opery w Brukseli i in.

Ogromny repertuar Chóru FN obejmuje ponad 150 dzieł oratoryjnych i utworów a cappella różnych epok – od średniowiecza do współczesności. Szczególne miejsce w repertuarze Chóru zajmuje muzyka polska, a zwłaszcza twórczość Krzysztofa Pendereckiego. Zespół wykonuje wszystkie jego dzieła oratoryjne i a cappella, które nagrał na płyty nagradzane prestiżowymi nagrodami (m.in. wielkokrotne nominacje do nagrody Grammy). W bogatym dorobku fonograficznym Chóru jest także m.in. unikatowe nagranie kompletu Mszy Stanisława Moniuszki (dwie płyty, z których pierwsza została nagrodzona Fryderykiem 2009, a drugą w maju 2010 wyróżniła francuska Academie du Disque Lyrique „Złotym Orfeuszem – Arturo Toscanini” w kategorii „za najlepszą inicjatywę fonograficzną”, za jaką uznano promocję twórczości Stanisława Moniuszki.

Na jubileuszowym koncercie Chór wykona Mszę Des-dur Stanisława Moniuszki oraz Te Deum C-dur i Mszę e-moll Antona Brucknera. Solistami będą członkowie Chóru: Justyna Jedynak-Obłoza – sopran, Inga Poškutė – sopran, Anna Fijałkowska – alt, Jolanta Kaczyńska-Lechnio – alt, Tomasz Warmijak – tenor, Mariusz Cyciura – tenor, Krzysztof Chalimoniuk – bas i Przemysław Żywczok – bas. Na organach zagra wybitny polski artysta Andrzej Białko.

Zapraszamy również na wystawę ukazującą 60 lat historii Chóru, którą można oglądać w foyer Rowickiego w porach wszystkich koncertów odbywających się w Sali Koncertowej Filharmonii.

Chor Filharmonii Narodowej

Chor z kierownictwem

Scroll to Top
Scroll to Top