Jedyny koncert Mireille Mathieu w Polsce

Słownik z Awinionu, Ambasadorka francuskiej kultury – Mireille Mathieu – po 40. latach ponownie stanęła na polskiej scenie. W niedzielę, 28 listopada 2010, zaśpiewała w Sali Kongresowej w Warszawie.

Urodziłam się, żeby śpiewać (Je suis née pour chanter) – to tytuł jednego z przebojów Mireille Mathieu, ale i słowa, które idealnie pasują na jej życiowe motto. Przez ponad 40 lat pracy na scenie nagrała blisko 1200 piosenek w jedenastu językach, jej setka albumów rozeszła się w nakładzie 150 milionów egzemplarzy, a nagród i wyróżnień, które otrzymała, prawdopodobnie nawet sama artystka nie jest w stanie zliczyć.

Mireille Mathieu urodziła się w 1946 roku w Awinionie. Od zawsze marzyła o śpiewaniu, a wzorem dla niej były Edith Piaf oraz Maria Callas, których nagrań słuchała bez przerwy. W 1962 roku po raz pierwszy wzięła udział w lokalnym konkursie piosenki, swój pierwszy album nagrała w 1966 roku, na którym znalazły się takie przeboje, jak Mon Credo, Viens Dans Ma Rue czy Qu’Elle Est Belle. Od tego momentu jej kariera potoczyła się błyskawicznie. „Zaczęła koncertować na całym świecie – Europie, Azji, Australii, Ameryce Północnej i Południowej. Zapraszana była do programów telewizyjnych, radiowych, brała udział w wielu koncertach galowych w towarzystwie takich gwiazd jak Placido Domingo, Tom Jones, czy Barry Mannilow. Występowała przed wieloma osobistościami, m.in. Ronaldem Reaganem, Wladymirem Putinem, królową Elżbietą II i Janem Pawłem II. Była pierwszą artystką zza „żelaznej kurtyny”, która wystąpiła w Chinach (1986). Za swoje zasługi w promowaniu kultury francuskiej na świecie została w 1999 roku uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Legii Honorowej. Do jej najbardziej znanych utworów należą: Paris un tango, Mille colombes, La Paloma adieu, Mon credo…
Mimo upływu lat popularność Mireille Mathieu na świecie nie maleje. Kto był na warszawskim koncercie, ten wie dlaczego. Mimo upływu lat piosenki Mireille Mathieu wciąż bowiem brzmią świeżo i przebojowo romantycznie, a głos… to wciąż głos prawdziwego i jedynego Słowika z Awinionu.

[nggallery id=431]

Scroll to Top
Scroll to Top