Strona główna » Blog » Jedno z najcenniejszych dziel północnego renesansu w zbiorach MNW powraca na Noc Muzeów

Jedno z najcenniejszych dziel północnego renesansu w zbiorach MNW powraca na Noc Muzeów

Tryptyk Ecce Homo Maertena van Heemskercka z 1544 roku, jedno z najcenniejszych dzieł północnego renesansu w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, powraca do muzeum po ponad dwóch latach nieobecności. Pokaz cennego dzieła będzie wydarzeniem specjalnym tegorocznej Nocy Muzeów (od godz. 19.00 do 3.00; ostatnie wejście o godz. 2.00).

Jeszcze tego samego dnia przed rozpoczęciem Nocy Muzeów, 18 maja o godz. 13.00 przedstawicielki J. Paul Getty Museum w Los Angeles: dr Anne Woollett i Yvonne Szafran, wygłoszą wykład otwarty inaugurujący wystawę.

Wystawa „Dramat i nabożność. Warszawski tryptyk Ecce Homo Maertena van Heemskercka“
18 maja – 30 czerwca 2013

Tryptyk Maertena van Heemskercka Ecce Homo z 1544 roku – jedno z najcenniejszych dzieł północnego renesansu w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie – powraca po ponad dwóch latach nieobecności. Od października 2010 do maja 2013 tryptyk uczestniczył w projekcie partnerstwa konserwatorskiego w J. Paul Getty Museum w Los Angeles, gdzie poddany został konserwacji i szerokiemu spectrum badań technologicznych. Od czerwca 2012 do kwietnia 2013 eksponowany był w J. Paul Getty Museum wraz z wystawą dokumentującą wyniki przeprowadzonych prac, które przyczyniły się do pogłębienia wiedzy na temat praktyki warsztatowej Heemskercka.

Szczodrobliwą decyzją Rady Konserwacji Malarstwa J. Paul Getty Museum, która całkowicie sfinansowała projekt, Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymuje, wraz z odrestaurowanym, powracającym na swe miejsce w Galerii Dawnej Sztuki Europejskiej, tryptykiem Ecce Homo, również pokaz dokumentacyjny, który w Los Angeles cieszył się dużym zainteresowaniem (ok. ćwierć miliona zwiedzających). Wystawa otwarta zostania w obecności m.in. przedstawicielek J. Paul Getty Museum: dr Anne Woollett i Yvonne Szafran, które pracowały przy projekcie i są współautorkami publikacji Drama and Devotion. Heemskerck’s „Ecce Homo” Altarpiece from Warsaw (A.T. Woollett, Y. Szafran, A. Phenix), The J. Paul Getty Museum, Los Angeles 2012).

[nggallery id=4671]

2013-05-15T08:57:45+00:0015 maja 2013|Kultura|