jogurt kokosowy domowym sposobem

Jak zrobić mleko i jogurt kokosowy domowym sposobem?

Mleka roślinne to produkty uwielbiane przez wegan, wegetarian i osoby, które z powodu nietolerancji białka zwierzęcego lub laktozy musiałyby zapomnieć o smaku wielu potraw i przetworów mających w składzie mleko. Roślinna alternatywa dla mleka odzwierzęcego pozwala odtworzyć wiele klasycznych przepisów, także na produkty fermentowane, takie jak jogurty. Domowy jogurt na bazie mleka roślinnego stworzyć możemy w domu od podstaw, czyli od przygotowania samego mleka, na przykład kokosowego. Zacznijmy więc od początku.

Dyskusje o przewadze mleka roślinnego nad krowim toczą się od lat, niejednokrotnie będąc potwierdzane badaniami, testami i próbami tworzenia kolejnych produktów, w których białko zwierzęce zastąpione jest tym pochodzącym z roślin. Mleko roślinne zawiera wiele składników, których nie znajdziemy w mleku krowim: błonnik, zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały.

Dzięki zawartości zdrowych tłuszczów mleka roślinne polecane są osobom o podwyższonych wynikach cholesterolu, narażonym na ryzyko wystąpienia zawału serca i chorób układu krążenia. Mleko roślinne nie wywołuje zgagi i nadkwasoty, pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, a różnorodność jego rodzajów pozwala na spożywanie mleka i jego przetworów w wersji roślinnej także osobom uczulonym na orzechy lub soję. W tym przypadku mleko kokosowe jest idealną alternatywą, dającą szansę na spróbowanie wielu potraw i produktów, w klasycznej wersji niedostępnych dla alergików.

Jak zrobić mleko kokosowe?

Jak zrobić jogurt kokosowy na mleku kokosowym pozyskanym domowym sposobem? Do przygotowania mleka kokosowego w domu potrzebujemy wiórków kokosowych i wody.

W garnku podgrzewamy 4 szklanki wody, nie doprowadzając jej do wrzenia. Wiórki kokosowe (2 szklanki) dodajemy do podgrzanej wody i zdejmujemy garnek z ognia. Pozostawiamy całość do ostygnięcia. Po upływie około 20 minut zawartość garnka przelewamy do blendera i miksujemy przez kilka minut na najwyższych obrotach. Po uzyskaniu gęstej i kremowej konsystencji całości odcedzamy miazgę kokosową przez duży kawałek jałowej gazy. Odcedzone mleko schładzamy w lodówce, gdzie może być przechowywane do pięciu dni.

Gotowe mleko kokosowe świetnie pasuje do kawy, unikajmy jednak wlewania go do filiżanki, gdy kawa jest bardzo gorąca. Wówczas mleko nieestetycznie się zetnie. Domowe mleko kokosowe możemy również spożywać z płatkami śniadaniowymi lub jako dodatek do dań, zwłaszcza kuchni indyjskiej, na przykład ciecierzycy w curry i pomidorach.

Domowy jogurt kokosowy – jak zrobić?

Wracając do tematu jogurtów roślinnych – na bazie domowego mleka kokosowego z łatwością przygotujemy pyszny jogurt. Aby uzyskać efekt fermentacji mleka, należy zaopatrzyć się w sklepie ze zdrową żywnością w specjalne bakterie jogurtowe. Bakterie dodajemy do podgrzanego w garnku do temperatury 50 stopni Celsjusza, a następnie schłodzonego do około 40 stopni mleka kokosowego.

Mleko kokosowe w puszkach, znane nam ze sklepowych półek, będzie dobrą podstawą do przygotowania jogurtu. Warto przy wyborze mleka zadbać, by było ono naturalnie tłuste i niesłodzone. Jogurt możemy dosłodzić cukrem trzcinowym, dodając 2-3 łyżki cukru na litr mleka. Całość w garnku mieszamy i przelewamy do dokładnie umytych i wyparzonych słoiczków, na przykład po dżemie. Szczelnie zamknięte słoiczki owijamy grubą ścierką lub ręcznikiem i pozostawiamy na 8-12 godzin, by proces fermentacji mleka spowodowany przez bakterie mógł przebiegać w spokoju.

Gotowy jogurt kokosowy wstawiamy do lodówki do czasu, aż uzyska on odpowiednią, znaną nam konsystencję. Gotowy jogurt możemy przechowywać w lodówce przez 7 kolejnych dni, ciesząc się jego smakiem oraz właściwościami, pozytywnie wpływającymi na nasze zdrowie, przemianę materii i odporność.

Scroll to Top
Scroll to Top