dietę wegańską

Jak zadbać o zbilansowaną dietę wegańską?

Wykluczenie produktów odzwierzęcych z diety często rodzi obawy o to, czy organizmowi będą dostarczane wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Weganizm może być bezpieczny dla naszego zdrowia, wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Zbilansowana dieta wegańska to duże wyzwanie, szczególnie dla początkujących. To ważne, by dostarczać sobie witamin i minerałów, węglowodanów złożonych, zdrowych tłuszczy i białka.

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały idealnie pokryją owoce i warzywa, których w diecie wegańskiej mamy pod dostatkiem. Nienasycone tłuszcze znajdziemy w orzechach, takich jak orzechy nerkowca, włoskie czy pekan, które szybko zaspokajają głód, ale niestety dostarczają organizmowi bardzo dużo kalorii. Dlatego trzeba uważać, by nie zjeść ich za dużo.

Wyzwaniem w diecie wegańskiej jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka. Zdrowe osoby o prawidłowej masie ciała potrzebują 0,9 g białka na kilogram wagi. W przypadku osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie to wzrasta do 1,5 – 2 g. W diecie wegańskiej wartościowego białka dostarczają rośliny strączkowe, na przykład fasola i soczewica, ale należy pamiętać, że większość strączków nie zawiera wszystkich aminokwasów, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Idealnym rozwiązaniem na zaspokojenie zapotrzebowania na pełnowartościowe białko są w tym przypadku preparaty proteinowe. Jednym z nich jest Tri Blend Select Herbalife Nutrition. Ten wegański koktajl białkowy zawiera ponadto dużą ilość błonnika oraz składników pochodzących z naturalnych, ekologicznych źródeł, optymalnie odżywiając nasz organizm. Mieszanka pochodzącego z Francji grochu, kolumbijskiej komosy ryżowej i kanadyjskiego siemienia lnianego, to nie tylko idealnie dobrana porcja wegańskiego białka, ale też bogate źródło błonnika, który zapewnia prawidłową pracę jelit. Dodatkowo 40 gramów produktu to jedynie 151 kalorii!

O wartościach odżywczych grochu, komosy ryżowej i siemienia lnianego mówi dr nauk medycznych, prof. WSG Członek Rady Naukowej Herbalife Nutrition, Paweł Rajewski: Groch jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, powoduje mniejsze ryzyko alergii w porównaniu do nabiału czy soi. Siemię lniane znane jest jako środek tradycyjnie stosowany do łagodzenia dolegliwości żołądkowych. Jest bogatym źródłem kwasu alfa-linolenowego (omega3), białka, błonnika i składników mineralnych takich jak np. fosfor. Komosa ryżowa (guinoa) nie zawiera glutenu, jest natomiast bogata w białko, kwasy tłuszczowe, witaminy i ważne składniki mineralne, jak miedź czy molibden. Miedź pomaga w prawidłowym transporcie żelaza w organizmie, utrzymaniu prawidłowej pigmentacji włosów i skóry oraz prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Molibden zaś uczestniczy w syntezie tauryny, która bierze udział w transporcie kreatyny do mięśni. Dzięki temu przyspiesza ona regenerację mięśni po wysiłku.

Jak widać, składniki roślinne mogą zastąpić produkty odzwierzęce w diecie. Dzięki koktajlom zapewniającym komplet aminokwasów egzogennych, takim jak Tri Blend Select, możemy mieć pewność, że nasza dieta została odpowiednio zbilansowana.

Dr n. med. Paweł Rajewski, prof. WSG

Członek Rady Naukowej Herbalife, zajmuje się diagnostyką i leczeniem otyłości oraz zaburzeń metabolicznych. Specjalista od chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, hepatolog, w trakcie specjalizacji z transplantologii klinicznej. Prowadzi badania naukowe nad etiologią, patogenezą i nowoczesnym leczeniem otyłości. Profesor Akademicki WSG w Bydgoszczy oraz Dyrektor ds. Medycznych Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy. Jest członkiem wielu medycznych i edukacyjnych organizacji, m.in. Polskiego oraz Europejskiego i Światowego Towarzystwa Badań nad Otyłością, jak również Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego czy Towarzystwa Internistów Polskich, Laureat wielu nagród, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu „Anioły Medycyny”, „Laur Pacjenta” oraz „SuperTalenty Medycyny”.

Scroll to Top
Scroll to Top