Strona główna » Blog » Jak radzić sobie z niebezpiecznymi upałami

Jak radzić sobie z niebezpiecznymi upałami

Upały potrafią być naprawdę uciążliwe. Kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, co od kilku lat wcale nie jest niczym nadzwyczajnym, ludzki organizm musi się bronić. Przegrzanie i udar słoneczny to zagrożenia dotyczące przede wszystkim dzieci i osoby starsze. Nie można jednak trywializować wpływu wysokich temperatur na zdrowie osób spoza tego przedziału! Poza oczywistym złym samopoczuciem i brakiem siły wysokie temperatury zwiększają także prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy. Optymalna temperatura dla przeciętnego człowieka waha się od 20 stopni do 26, przekroczenie ich lub wytężony wysiłek skutkują uruchomieniem mechanizmów obronnych.

Jak organizm broni się przed wysokimi temperaturami
Jedną z pierwszych reakcji obronnych organizmu jest rozszerzenie naczyń krwionośnych czyli wszystkim znane rumieńce. Krew przepływająca bliżej naskórka powoduje lepszą wymianę ciepła z otoczeniem i przez to ochłodzenie organizmu. Kolejny mechanizm obronny również jest nam dobrze znany – pot. Warto nadmienić, że pot sam w sobie jest całkowicie bezwonny, dopiero kiedy flora bakteryjna znajdująca się na skórze zaczyna rozkładać mącznik, skóra wydziela nieprzyjemny zapach. Jest to jednak jedyna wada tej substancji, ma ona bowiem największy wkład w termoregulację ludzkiego organizmu. Kiedy temperatura ciała zaczyna wzrastać, swa pracę rozpoczynają gruczoły potowe. Pot jest uwalniany na całej powierzchni skóry, następnie odparowuje i przez to oddaje nadmiar ciepła z organizmu.

Jak my powinniśmy chronić siebie przed upałem
Podstawa to picie dużych ilości wody. Organizm broniący się przed przegrzaniem uwalnia pot, którego głównym składnikiem jest woda. Dlatego też należy spożywać jak najwięcej płynów, nawet więcej niż mamy na to ochotę. Napoje zawierające kofeinę oraz alkohol zdecydowanie nie pomagają. Substancje te działają moczopędnie i wypłukują ważne minerały, przez co pogarszają jeszcze sytuację. Upał to nie tylko temperatura, ale także nadmierne promieniowanie słoneczne. Choć opalenizna wciąż jest modna i chętnie się opalamy, powinniśmy robić to w sposób kontrolowany. Na co dzień warto korzystać z kapeluszy, unikać zbyt długiego przebywania w pełnym słońcu, a także chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi, najlepiej z filtrami UVA oraz UVB.

Przegrzanie organizmu – hipertermia
Wiedza jak rozpoznać przegrzanie organizmu i jak sobie z nim radzić wraz z rosnącymi temperaturami staje się coraz ważniejsza. Przegrzanie organizmu głównie jest skutkiem niewystarczającej ilości wody w organizmie. Do mózgu dobiega informacja, że gruczoły potowe wydaliły zbyt dużo wody i organizm zaczyna oszczędzać ten życiodajny płyn. Układ krążenia skupia się na odżywianiu najważniejszych organów wewnętrznych co skutkuje:

  • bladą skórą,
  • narastającym uczuciem zmęczenia,
  • problemami ze wzrokiem,
  • oraz mdłościami.

Hipertermia może prowadzić do uszkodzenia mózgu a nawet śmierci. W przypadku pojawienia się tych objawów należy niezwłocznie wezwać karetkę, przenieść chorego w chłodniejsze, ocienione miejsce. Następnie ułożyć z podniesionymi nogami lub w przypadku braku świadomości w pozycji bocznej ustalonej. Świadomym należy podawać wodę z solą(na litr wody jedna łyżeczkę).

Czy klimatyzatory to dobre rozwiązanie?
W samochodach, biurach, sklepach, a także domach coraz częściej pojawiają się klimatyzatory. Urządzenia te choć potocznie są uznawane za chłodzące, w praktyce mają za zadanie utrzymywać wybraną temperaturę, mogą więc także ogrzewać. Nie brakuje opinii na temat szkodliwości tych urządzeń. Zalęganie się pleśni, wysuszanie powietrza, a także zwiększanie prawdopodobieństwa przeziębienia. W praktyce jednak klimatyzator serwisowany raz w roku i wykorzystywany w pomieszczeniach w sposób rozważny, będzie świetnym rozwiązaniem na letnie upały. Dzięki takiemu urządzeniu zdecydowanie wzrasta komfort, a przy tym zwiększa się tempo regeneracji organizmu.
Jednymi z popularniejszych domowych klimatyzacji są klimatyzatory split, wymagają one jednak montażu dwóch urządzeń, jednego we wnętrzu, drugiego na zewnątrz. Beck Imperial natomiast oferuje przenośne urządzenie klimatyzacyjne. Rozwiązanie takie umożliwia zmianę temperatury w każdym pomieszczeniu, bez potrzeby kucia ścian. Dodatkowo urządzenie to jest wyposażone w wygodny pilot, dzięki któremu można regulować moc chłodzenia lub ogrzewania. Firma Beck Imperial posiada w swej ofercie także wiele artykułów gospodarstwa domowego, które zwiększą komfort i ułatwią dbanie o swoje „M”.

2018-03-14T11:04:06+00:0021 czerwca 2011|Zdrowie|

Może zainteresuje Cię również: