Jak projektują dzieci?

Firma Wola – polski producent rajstop i skarpet – dała możliwość wykazania się najmłodszym i stworzyła produkty, które dzieci sobie wymarzyły i namalowały. O opiekę nad powstawaniem prac producent poprosił projektantkę Natalię Jaroszewską. Skąd dzieci czerpią pomysły i jak przenoszą je na papier?

Twórczość plastyczna odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju każdego dziecka. Możemy wydzielić w niej wyraźne fazy. W 2. roku życia pojawiają się tzw. bazgroły, które nic nie przedstawiają. W tym czasie dziecku sprawia przyjemność najzwyklejsze mazanie i fakt, że kredka pozostawia za sobą jakiś ślad. Mała Hania postanowiła na przykład stworzyć odciski rączek i wielokolorowe plamy.

Bazgrania prowadzą do powstania kolejnego stadium, jakim jest okres schematu prostego, kiedy to dziecko zaczyna odwzorowywać najlepiej znane przedmioty w sposób uproszczony. Rysunki składają się z nieskomplikowanych figur geometrycznych, zawijasów i kresek. 5,5-letnia Pola stworzyła aż cztery całkowicie odmienne rysunki, które zadziwiły magią kolorów.

Prymitywne rysowanie rzeczy trwa do ok. 7-8 roku życia, kiedy rozpoczyna się etap schematu. W tym czasie dziecko zaczyna doskonalić tworzone prace, dostrzega drobne niuanse i szczegóły. Natomiast okres poschematyczny występuje po 12 roku życia. Wtedy młody człowiek zaczyna kopiować naturę z uwzględnieniem cech zewnętrznych. Rysunek dziecka w okresie szkolnym bardzo się zmienia. Zanika ekspresja, a w jej miejsce pojawiają się prace, które coraz bardziej przypominają rzeczywistość. Stopniowo wprowadzana jest w rysunki perspektywa, a dziecko bazuje bardziej na pamięci niż na wyobraźni. Marysia przyszła na spotkanie w atelier u Natalii Jaroszewskiej przygotowana, a pomysł dopracowała na miejscu. Jej pastele z kwiatami wzbudziły zachwyt wszystkich zgromadzonych.

„Dzieci są znakomitymi obserwatorami i dostrzegają wiele szczegółów, które nam, dorosłym często umykają. Dodatkowo nieposkromiona wyobraźnia dzieci pomaga im tworzyć wyjątkowe i niejednokrotnie zaskakujące prace. Poza tym dzieciaki świetnie dostosowują się do otoczenia – Jeśli nie mam zielonej kredki, to trawa będzie różowa, na pewno jest na niej pełno kwiatków. Firma Wola postanowiła dać możliwość wykazania się najmłodszym i stworzyła produkty, które dzieci sobie wymarzyły” – powiedziała projektantka Natalia Jaroszewska.

W ramach akcji „Wola docenia dzieci” mali projektanci spotkali się w atelier Natalii Jaroszewskiej i z jej wsparciem namalowali wszystko to, co chcieliby znaleźć na swoich nóżkach. Z wybranych prac powstała kolekcja rajstop i skarpet polskiego producenta Wola o nazwie „Wola docenia dzieci”.

[nggallery id=1244]

 

Scroll to Top
Scroll to Top