zegarek idealny

Jak kupić zegarek idealny?

Zegarek, zwany również czasomierzem jest nie tylko przydatnym gadżetem wskazującym godzinę. Obecnie stał się elementem wizerunku podkreślającym styl, gust oraz status materialny jego właściciela. Warto zatem poświęcić trochę czasu na wybranie się do dobrego sklepu, wybór i dopasowanie modelu idealnego dla siebie, zwłaszcza w sytuacji, gdy ma być to pierwszy i na razie jedyny zegarek.

Podział zegarków ze względu na przeznaczenie

W pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, do czego będzie nam służył i do jakich ubrań będziemy go nosić. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dobrze dobrane dodatki wpływają na spójność wizerunku. W dobrym sklepie z zegarkami (klik), znajdziesz szeroką ofertę różnych modeli czasomierzy eleganckich, ekskluzywnych, sportowych przeznaczonych zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Przed zakupem musisz podjąć decyzję czy zależy Ci bardziej na eleganckim wzorze do garnituru, uniwersalnym zegarku czy modelu typowo sportowym.

Zegarek garniturowy/klasyczny

Dla osób, które do pracy ubierają się formalnie, w koszulę oraz garnitur, najlepszą opcją będzie zakup zegarka klasycznego. Charakteryzuje się on maksymalną prostotą oraz minimalistycznym wzornictwem. Zastosowanie ma tu jasna, prosta, czytelna, całkowicie pozbawiona niepotrzebnych elementów kolorystycznych oraz graficznych tarcza (jedynym dopuszczalnym detalem może być tu dyskretny datownik). Koperta jest zwykle z wysokiej jakości materiałów, głównie srebrna, złota lub stali. Do klasycznego zegarka najlepiej jest dobrać pasek w kolorze czarnym lub brązowym, wykonanym z wysokogatunkowej skóry.

Jego wielkość powinna być dopasowana do szerokości nadgarstka, tak, aby zegarek nie wyglądał na nim miniaturowo, ani też nie wystawał poza rękę.

zegarek idealny

Jest to czasomierz uniwersalny pasujący zarówno do codziennych stylizacji, jak i do stroju wieczorowego. Co ważne, jeśli będzie dobrze dobranym, wysokiej jakości egzemplarzem, posłuży właścicielowi przez lata, nie wychodząc przy tym z mody.

Zegarek codzienny/casualowy

Zegarki codzienne są najbardziej uniwersalne, ponieważ stanowią kompromis, pomiędzy klasyką a stylem sportowym. Zwykle są większe i nieco grubsze od zegarków garniturowych. Ich koperty oraz tarcze mogą zawierać więcej elementów, kolorów i funkcji. Jeśli chodzi o mocowanie do ręki, to w zależności upodobań, możemy już wybierać pomiędzy skórzanym paskiem a metalową bransoletą. Jest to świetny wybór dla osób, które chcą kupić jeden uniwersalny zegarek.

Zegarek specjalistyczny

Zazwyczaj chodzi tu o model sportowy lub ratowniczy. Budowa i funkcje tego zegarka mają odwzorowywać styl jego właściciela oraz pomagać w codziennych aktywnościach.

Modele sportowe

Zegarki sportowe tworzone są z myślą o miłośnikach aktywności fizycznej. By jak najlepiej spełniały swoje funkcje w warunkach ekstremalnych, muszą być wykonane z lekkich materiałów o jednocześnie większej wytrzymałości. Stosuje się tu przede wszystkim tworzywo sztuczne, karbon, stal szlachetną, tytan, gumę i plastik. Paski stosowane w zegarkach sportowych są produkowane najczęściej z gumy, poliuretanu oraz z kauczuku.

zegarek idealny

Nurki

Zegarki te były pierwotnie używane przez nurków. Ich cechą charakterystyczną jest solidna, wodoszczelna koperta oraz fluorescencyjne wskazówki. Stały się niezwykle popularne za sprawą filmów z Jamesem Bondem.

Chronografy

Kolejnym rodzajem zegarków są chronografy, czyli modele ze stoperami. Posiadają dużą ilość różnego rodzaju detali umieszczonych na tarczy, które czasem mogą sprawiać, że informacje są mało czytelne. Niemniej jednak, ze względu na swoją funkcjonalność, cieszą się duża popularnością.

Piloty

Piloty zwane też aviatorami są niezwykle czytelnymi zegarami. Charakteryzują się ciemną tarczą oraz wyraźnymi cyframi i wskazówkami, pokrytymi dużą ilością farby fluorescencyjnej.

Militarne

Zegarki w stylu wojskowym. Bardzo podobne do pilotów. Dodatkowo nosi się je na grubych paskach wojskowych lub nylonowych paskach typu NATO.

Jak dopasować poszczególne elementy zegarka?

Aby dobrać zegarek idealny, należy wziąć pod uwagę zarówno jego przeznaczenie, jak i budowę, na którą składają się koperta, tarcza, szkiełko, oraz mocowanie do nadgarstka w postaci paska lub bransolety.

Koperta

Jest to zewnętrzna obudowa stanowiąca jednocześnie szkielet zegarka. Ma za zadanie chronić mechanizm wewnętrzny. Kupując zegarek, dopasowujemy kopertę do używanej biżuterii (spinki do mankietów, obrączka, klamra paska od spodni) lub akcesoriów (długopis lub pióro, papierośnica). Koperty wykonane są najczęściej z metali szlachetnych (złoto, srebro, platyna) oraz metali w postaci aluminium, tytanu, czy mosiądzu. Możemy też spotkać koperty zrobione z takich materiałów jak tworzywo sztuczne, czy ceramika.

Tarcza

Tarcza jest bardzo ważnym elementem zegarka. Nieczytelna, może irytować i uprzykrzać korzystanie z wymarzonego zegarka. Dobrze jest więc przemyśleć wcześniej wygląd zegarka oraz przeanalizować ewentualne dodatki w postaci mniejszych tarcz i wskaźników dotyczących daty, stopera, czy temperatury.

Najpopularniejsza jest tarcza analogowa (ze wskazówkami). W zegarkach sportowych stosuje się również tarcze cyfrowe.

Zasada wyboru koloru tarczy jest prosta: im jaśniejsza, tym bardziej formalna.

Z tego powodu tarcze w jasnych kolorach (biały, écru, srebrny, szary) stosowane są w zegarkach klasycznych. W zegarkach casualowych spotkamy się z większym wyborem kolorów. Najbardziej popularne są czarne, grafitowe i granatowe.

Szkiełko

Szkiełko ma ogromny wpływ na wytrzymałość zegarka. Jeśli będzie wykonane z kiepskiej jakości materiałów (plastik, pleksi), będzie podatne na uszkodzenia i zarysowania. W dobrych jakościowo zegarkach stosuje się zazwyczaj szkło mineralne, natomiast zegarki z najwyższej półki wyposażone są w szkło szafirowe.

Paski i bransolety

Nawet najpiękniejszy i najlepszy zegarek renomowanej firmy, będzie niekompletny bez możliwości zapięcia go na ręku. Dobrze dobrany pasek doda uroku i pięknie wyeksponuje kopertę. Analogicznie, nie dopasowany do pozostałych elementów popsuje całą magię takiego kompletu. Czym zatem kierować się podczas wyboru paska?

Przede wszystkim klasa. Pasek powinien być z tej samej półki jakościowo-cenowej co koperta. Większość producentów stawia na klasykę, czyli pasek wykonany ze skóry naturalnej, wykończony nicią w tym samym kolorze. Nici kontrastowe stosuje się w zestawach mniej formalnych. Pod względem koloru i faktury dobiera się go do pozostałych, skórzanych elementów garderoby (buty, pasek do spodni). W przypadku tańszych zegarków lub modeli sportowych często stawia się na gumę. Jest wprawdzie mniej estetyczna niż skóra, jednak nadrabia wygodą i wytrzymałością. Paski mogą mieć zapięcie klamrowe (najbardziej eleganckie), motylkowe lub bransoletowe.

zegarek idealny

Równie dużym powodzeniem co paski, cieszą się bransolety. Produkowane są najczęściej z tytanu, stali, srebra, złota i platyny. Doskonale komponują się z kopertami, ponieważ zwykle są zrobione z tego samego materiału, w identycznym kolorze. Tworzą wspólną całość w postaci stylowego zegarka.

Typy mechanizmów stosowane w zegarkach

Od wyboru mechanizmu zegarka będzie zależeć jego czas działania, jakość oraz cena. Zwykle jest to wybór pomiędzy mechanizmem klasycznym a kwarcowym.

Mechaniczny (klasyczny)

Zegarki mechaniczne nie bez powodu zwane są klasycznymi. Mechanizm ten stosowany jest w czasomierzach od setek lat. Takie zegarki posiadają małe pokrętło, tzw. koronkę. Trzeba pamiętać o ich regularnym nakręcaniu.

Mechanizm kwarcowy

Mechanizm bardzo wytrzymały, odporny na wstrząsy i przeciążenia. Do tego tańszy w eksploatacji oraz lżejszy. Do jego działania wystarczy mała bateria, wymieniana raz do roku.

Zegarkowy savoir-vivre

Należy pamiętać o tym, że, pomimo iż zegarek jest w pewnym stopniu wizytówką oraz wyznacznikiem stanu posiadania, nie należy nim szpanować. Dyskretne piękno samo się obroni.

Nie warto też sięgać po modele z półki cenowej będącej daleko poza naszym zasięgiem. Zegarek należy dopasować do jakości i ceny pozostałych elementów garderoby. Podejrzanie wygląda osoba w średniej jakości butach, przeciętnej klasy garniturze i zegarku za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W bardzo złym guście jest noszenie podróbek. Jeżeli nie stać nas na ekskluzywny zegarek znanej marki, warto sięgnąć po tańsze modele. Nie ma nic złego w noszeniu tanich zegarków. Zwłaszcza że zwykle są one eleganckie i bardzo ładnie wykończone. Jedyną różnicą będzie ich jakość, trwałość i oczywiście cena.

Podsumowanie

Chociaż kupno zegarka nie jest łatwym zadaniem, warto się do niego przyłożyć. Po zapoznaniu się z przedstawionymi opcjami można dopasować model idealny do swoich wymagań oraz możliwości finansowych.

Scroll to Top
Scroll to Top