III Europejski Kongres Kobiet

Tak rekordowej frekwencji jeszcze nie było! Pod takim hasłem przebiegała ostatnia z serii konferencji prasowych, zapowiadających III Europejski Kongres Kobiet, który odbywa się już w najbliższy weekend, 17-18 września 2011. Gościniami Doroty Warakomskiej były Henryka Bochniarz, Wicepremier w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet, Prezydent PKPP Lewiatan oraz Magdalena Środa, Minister Edukacji, Nauki i Sportu w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego.

Ten Kongres będzie pod każdym względem rekordowy i wyjątkowy. W zeszłym tygodniu, ze względu na rekordową liczbę 6 800 zarejestrowanych uczestniczek i uczestników, byłyśmy zmuszone zakończyć proces rejestracyjny – podkreśliła prowadząca spotkanie w budynku GPW Dorota Warakomska, Rzeczniczka Gabinetu Cieni i Kongresu Kobiet.

Po raz pierwszy w Kongresowych panelach weźmie udział także tak duża liczba gości z zagranicy. – Drugiego dnia Kongresu odbędzie się m.in. okrągły stół ministrów pracy, podczas którego reprezentowane będą wszystkie kraje UE – dodała. Rekordowa będzie również liczba paneli równoległych (36), liczba wolontariuszy obsługujących wydarzenie (ponad 300) czy liczba wystawców w Parku Kobiet (ponad 80).

KONGRES ROŚNIE W SIŁĘ
Jak zaznaczyła Dorota Warakomska, prawie 5 000 zarejestrowanych osób będzie uczestnikami i uczestniczkami Kongresu po raz pierwszy. Także po raz pierwszy pojawią się w tak dużej liczbie zorganizowane grupy kobiet – zgłosiły się aż 23 takie grupy. Jednocześnie zaledwie 470 zarejestrowanych osób jest związanych z organizacjami, które mają w nazwie słowo „kobieca” – Nie jest tak, że spotykamy się ciągle w tym samym gronie. Idee Kongresu Kobiet zaczyna popierać coraz więcej kobiet w różnym wieku, z różnych grup społecznych, pochodzących z małych miejscowości i dużych miast w całej Polsce – dodała Warakomska.
Dla nas, którzy zajmujemy się Kongresem społecznie, jest to wielka satysfakcja – podkreślała Henryka Bochniarz, Wicepremier w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet, Prezydent PKPP Lewiatan. Henryka Bochniarz będzie opiekunką pierwszego panelu otwierającego sesję plenarną Kongresu, „Wyzwania dla współczesnej Europejki”. Chciałybyśmy bardzo, by kobiety wyszły z tego panelu ze świadomością zmieniającej się roli kobiet w świecie – dodała.

PONAD PODZIAŁAMI
Magdalena Środa, Minister Edukacji, Nauki i Sportu w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet, która prowadzi panel, „Potencjał, prawa, solidarność kobiet w Europie”, zapowiedziała, że podczas III EKK, zgodnie z ostatnią uchwałą Rady Programowej Kongresu Kobiet, będą promowane kobiety startujące w wyborach parlamentarnych, niezależnie od przynależności partyjnej.
– W świetle nadchodzących wyborów Kongres będzie niewątpliwie zatopiony w atmosferze politycznej. Jesteśmy tego świadome i jesteśmy na to gotowe. Zależy nam, by jak najwięcej kobiet dostało się do Parlamentu, po to by zmieniła się lista priorytetów politycznych – dodała prof. Środa.

NAGRODY
Podczas Kongresu zostanie przyznana coroczna Nagroda Kongresu Kobiet.
W poprzednich latach jej laureatkami były Henryka Krzywonos i prof. Maria Janion. Tegoroczną lauratkę poznamy podczas pierwszego dnia Wydarzenia. Po raz pierwszy Kongres Kobiet będzie wręczać nagrodę im. Marii Skłodowskiej-Curie – przyznana zostanie ona młodej naukowczyni kontynuującej tradycje związane z pracą znanej Polki.
Ponadto, dla maluchów został przygotowany klubik dziecięcy zaś wszystkie panele podczas sesji plenarnych będą tłumaczone przez wolontariuszy i wolonatriuszki ze Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego.

Warszawa, 17-18 września 2011. III Europejski Kongres Kobiet

Podziel się wiadomością:

Polecamy również