gatunki muzyki house

House niejedno ma imię – wybrane gatunki muzyki house

House zaliczamy do elektronicznej muzyki tanecznej. Styl jest dość młody, a na jego rozwój wpłynął na pewno coraz lepszy sprzęt dostępny na rynku, jak i kreatywność artystów. Gatunek dynamicznie się rozwija i przeobraża, wciąż powstają nowe odmiany, zwykle właściwie nie do sklasyfikowania. Warto jednak przybliżyć kilka nurtów tego stylu, wielbionego przez fanów Beats DJ!

Początki gatunku house

W świecie elektroniki zmienia się także muzyka. Za pierwszy gatunek stricte klubowy uchodzi house. Jego początki przypadają na lata 80. w Chicago – ewoluował z brzmień funk i disco. Długo był jednak niszowy, zanim zyskał popularność masową – zmieniło się to w sumie dopiero w 1987 roku.

Rodzaje muzyki house

Acid House

To właśnie acid house rozpoczął modę na ten gatunek muzyczny. DJ Pierre i Marshall Jefferson zarejestrowali wtedy mieszankę acidowych brzmień, a bazą był pulsujący rytm muzyki klubowej. Tak narodził się tzw. acid house – a wraz z nim przyszła zarówno popularność, jak i rozwinęły się poszczególne style muzyki klubowej i dance, miód na uszy miłośników Beats DJ!

Wszystko zaś było kwestią przypadku – panowie chcieli się jedynie przekonać, do czego służą pokrętła w automacie basowym. W ten sposób powstał miks housowych brzmień z odpowiednio filtrowanym basem. Brak wokalu i lekka psychedelia sprawiały, że łatwo było poczuć się jak w transie…

Deep house

Deep House to jeden z najbardziej lubianych i najczęściej słuchanych podgatunków muzyki klubowej. Ciężko go zinterpretować czy zamknąć w jakiekolwiek ramy, ale jest to wolniejsza, spokojniejsza odmiana muzyki house, a tempo wynosi około 120-125 BPM. Prosta linia melodyczna i perkusja, pojedyncze sample, głęboki i niski bas, nastrojowość, a także rozbudowywanie utworu i wokal to jego cechy charakterystyczne. Niedaleko mu zresztą do ambientu.

Tech house

Tech house stanowi zazwyczaj odmianę surowego i jednostajnego brzmienia. To mieszanka techno ze stylem house – rodem z Detroit House. Prosty bas i ciepły w odbiorze, pompujący subbas, lekki akord, elementy progresywne to cechy tego stylu. Całość zaś zamyka się w przedziale od 127 do 135 BPM. Tech house czerpie też m.in. z progressive house czy acid house, a powstał w latach 90. XX wieku. Warto posłuchać m.in. Herberta, Daniela Ibbotsona czy Herberta.

Latin house

Oto gorący house – idealny na letnią imprezę w klubie przy plaże. Stanowi jeden z gatunków muzyki house, ale łączy elementy muzyki latynoskiej charakterystycznej dla Ameryki Łacińskiej. Taneczny rytm i wpleciony wokal to świetne beaty na imprezę!

Podziel się wiadomością:

Polecamy również