Strona główna » Blog » Hormony – nasz wspólny temat

Hormony – nasz wspólny temat

Większość ludzi czuje zawstydzenie słysząc słowo „pierś”. A kobieta od pępka w dół praktycznie nie istnieje w mediach” – w taki sposób Agata Młynarska rozpoczęła dyskusję inaugurującą akcję „Hormony – nasz wspólny temat„.

Współczesna kobieta zainteresowana otaczającym ją światem i starająca się być na bieżąco z osiągnięciami naukowymi w dziedzinie urody i technologii coraz bardziej interesuje się również tematyką zdrowia. Z tej okazji w warszawskiej restauracji AleGloria odbyło się spotkanie, na które Agata Młynarska zaprosiła trzy kobiety: Agnieszkę Cegielską, Patricię Kazadi i Edytę Herbuś. Wszystkie panie łączy troska o zdrowie własne i swoich najbliższych, a także otwartość w rozmowie na tematy, na które większość z nas reaguje zakłopotaniem – edukacji seksualnej w domu, świadomości dotyczącej bezpiecznych i skutecznych metod antykoncepcji oraz zdrowia kobiet.

Dyskusja zaproszonych pań połączona z warsztatami dziennikarskimi miała na celu uświadomienie uczestniczkom, jak istotna jest rozmowa matki z córką dla szerzenia edukacji na temat jej zdrowia intymnego. „Kobiety odczuwające niedosyt informacji często przekazują błędne postawy swoim córkom, a skutki tego mogą się ciągnąć pokoleniami. Gospodarka hormonalna organizmu ma wpływ na całe nasze życie, więc trzeba umieć przerwać łańcuszek milczenia i zacząć rozmawiać ze sobą bez zażenowania” – powiedziała Edyta Herbuś.
W obliczu natłoku informacji, dla młodej kobiety to właśnie matka powinna być pierwszym i wiarygodnym źródłem informacji na temat dojrzewania oraz świadomego i bezpiecznego macierzyństwa. Podczas spotkania okazało się jednak, że większość uczestniczek nie rozmawiało z matką lub córką na te tematy, chociaż co najważniejsze, bardzo by chciała. „Gdy byłam młodsza, dostałam od mamy książkę o życiu seksualnym w wydaniu dla nastolatków. W większości domów, wciąż jest to temat tabu, nawet jeśli rodzice mają z dziećmi dobry kontakt” – powiedziała Patricia Kazadi.

Tymczasem wiedza na tematy takie jak: dojrzewanie, seks, antykoncepcja i menopauza jest wciąż niekompletna i czerpana z mało rzetelnych źródeł informacji. Dlatego ważne jest szerzenie wiedzy wśród ludzi, którzy dzielą się informacją – dziennikarzy. Warsztaty dla nich prowadzili eksperci w dziedzinie ginekologii. „Rolę hormonów w życiu kobiety” wyjaśnił dr Grzegorz Południewski, zaś „Przyczyny niepowodzeń w antykoncepcji” i „Niecodzienne metody antykoncepcji” omówił prof. Tomasz Paszkowski.
Dobry lekarz potrafi wypisać receptę w ciągu trzech minut, ale nie zdąży dobrać idealnej metody zapobiegania ciąży w tak krótkim czasie. Nowoczesna porada antykoncepcyjna to nie kurs prawa jazdy, ale szycie na miarę.” – podsumował dyskusję drugi z nich. A kolejny cykl spotkań już niedługo.

[nggallery id=1069]

 

2018-03-14T11:22:03+00:0026 kwietnia 2011|Zdrowie, Związki|

Może zainteresuje Cię również: