upierdliwych babach

Holland, Tokarczuk i… Wajrak na 8 marca. O kobiecym gniewie i upierdliwych babach. Wideo

– Kobiety rozumieją teraz lepiej niż mężczyźni, że czas mocnej władzy nad światem, nad naturą minął. I że musimy się porozumieć, żebyśmy nie niszczyli tego świata, który nas otacza i byśmy stworzyli świat, w którym się chce żyć – mówi Agnieszka Holland zapraszając na protest kobiet 8 marca.

Wtóruje jej Olga Tokarczuk oraz Adam Wajrak, dziennikarz, pisarz, działacz na rzecz ochrony przyrody, który powiedział o filmie Agnieszki Holland jak nikt dotąd: – „ Pokot”, to film którego bohaterką jest strasznie upierdliwa baba walcząca z układem – stwierdził Wajrak. – Znam całą masę takich bab, takich dziewczyn. Na nich stoi cały ruch ekologiczny. Dzięki nim wygraliśmy Rospudę, dzięki nim wygramy Puszcze Białowieską.

– W Polsce będzie o wiele lepiej, jeśli kobietę przejmą władzę, a my faceci pójdziemy do lasu podziwiać ptaki – kończy Wajrak. I zaprasza wszystkich, by 8 marca wzięli udział w międzynarodowym strajku kobiet. Sam też obiecuje, że „coś w lesie zrobi w tej sprawie” .

Trzy genialne kobiety zrobiły ten film – pisał o „Pokocie” recenzent prestiżowego „The Economist” – reżyserka (Agnieszka Holland), scenarzystka (Olga Tokarczuk) i aktorka (Agnieszka Mandat). Dziennikarz nie wymienił innych jeszcze kobiet, których rola w filmie była ogromna: Kasi Adamik, drugiej reżyserki, a także operatorki Jolanty Dylewskiej, autorki fenomenalnych zdjęć.

Nie da się ukryć, że „Pokot”, to film kobiecy – i za sprawą twórczyń, i głównej bohaterki – Janiny Duszejko, której postać symbolizuje słuszny kobiecy gniew. Agnieszka Holland mówiła podczas rozmów z publicznością o „Pokocie”, że w polskim filmie kobiece bohaterki to zwykle ofiary. Tymczasem Duszejko, która doświadcza ze strony mężczyzn poniżenia, lekceważenia i przemocy, ani na chwilę nie jest ofiarą. Nie ma w niej goryczy, jest za to determinacja i gniew. Gniew, który uruchamia działanie, który – jak powiedziała Agnieszka Holland – wznieca ogień.

„POKOT”
Film na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”
CZAS TRWANIA: 128 min.
W kinach od 24 lutego

***
REŻYSERIA: Agnieszka Holland, we współpracy z Kasią Adamik
SCENARIUSZ: Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland
KONSULTANT SCENARIUSZOWY: Dorota Paciarelli
WSPÓŁPRACA SCENARIUSZOWA: ŠtěpánHulík
ZDJĘCIA: Jolanta Dylewska, Rafał Paradowski
MUZYKA: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
MONTAŻ: Pavel Hrdlička
SCENOGRAFIA: Joanna Macha
KOSTIUMY: Katarzyna Lewińska
CHARAKTERYZACJA: Janusz Kaleja
DŹWIĘK: Andrzej Lewandowski, MattiasEklund
KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Andrzej Besztak
PRODUCENCI: Krzysztof Zanussi, Janusz Wąchała

Scroll to Top
Scroll to Top