Historia telewizji w pigułce

Magnetofon nakręcany na korbkę, który posłużył do nagrania rozmowy z Marleną Dietrich w 1966 r., pierwsza kamera czarno-biała „Marconi”, kultowe postaci z dobranocek: Jacka i Agatkę, Kulfona czy żabę Monika – to tylko niektóre z eksponatów nowo powstałego Muzeum TVP. Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się we wtorek 9 listopada, w gmachu telewizji publicznej w Warszawie.

Przecięcia wstęgi dokonali członek zarządu TVP Paweł Paluch i inicjator przedsięwzięcia – operator Hubert Maliszewski, związany z telewizją od 1957 roku. To właśnie on przez ponad 11 lat gromadził setki eksponatów, które stały się podstawą ekspozycji. Od zapomnienia ocalił ich ponad pięćset, z czego wystawionych zostało ok. dwustu. Wśród urządzeń telewizyjnych, filmowych, fotograficznych i scenograficznych są m.in.: magnetofon nakręcany korbką, na którym nagrano rozmowę z Marleną Dietrich w roku 1966, lampy „Konoskop” do przekształcania obrazu optycznego na elektroniczny pochodzące z lat 30., pierwsza kamera czarno-biała „Marconi” zakupiona w roku 1956, przy użyciu której powstawały najgłośniejsze produkcje Teatru Telewizji (np. „Apollo z Bellac” z 1958 r., „Dzikie Palmy” i „Duet” z 1966 r., „Stawka większa niż życie” z 1965 r., „Noc listopadowa” z 1977 r).

Gospodarzami gali otwarcia byli Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk, znani prowadzący „Wideoteki dorosłego człowieka”, a uroczystość uświetniły występy Alicji Majewskiej, Włodzimierza Korcza oraz Bogusława Meca. Wśród gości byli m. in. Adam Słodowy, Jan Kobuszewski, Olga Lipińska, Bożena Walter, Alicja Resich-Modlińska, Katarzyna Dowbor, Piotr Kraśko, Jerzy Tumanowicz, Michał Fajbusiewicz, Wojciech Pijanowski… oczywiście wszystkich legendarnych i współcześnie znanych z ekrany postaci nie sposób wymienić.
Na otwarciu można było podziwiać nie tylko wspomniany już archiwalny sprzęt, rekwizyty, ale i zdjęcia czołówki naszych aktorów, zobaczyć bohaterów programów, w tym często zapomnianych programów dla dzieci, a także wysłuchać wspomnień i anegdotek z historii telewizjii, dzięki którym możemy się dowiedzieć np. że „Najpiękniejsza ruda polskiej telewizji” to oczywiście Katarzyna Dowbor, a Piotr Kraśko, zanim stał się prowadzącym „Wiadomości”, wygrał telewizyjny konkursu wiedzy… o piosenkarzu Limahlu.

Telewizja publiczna zaprasza zresztą nie tylko do odwiedzenia nowo powstałego Muzeum TVP, ale również do zajrzenia na stronę retro.tvp.pl, gdzie można zapoznać się z archiwalnymi materiałami wideo ukazującymi rzeczywistość okresu PRL, początki telewizji, pierwsze występy największych gwiazd, pierwsze programy oraz wspomnienia o osobowościach telewizyjnych.

Ekspozycja zbiorów telewizyjnych znajduje się w siedzibie Telewizji Polskiej, w nowym budynku B, na rogu ulic Woronicza i Samochodowej w Warszawie. Wystawa – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 – jest jedną z atrakcji dla zorganizowanych grup, które zwiedzają siedzibę TVP. Przewodnikiem po wystawie jest Hubert Waliszewski, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej.
TVP planuje oczywiście powiększenie ekspozycji i stworzenie muzeum, w którym odbywać się będą m.in. projekcje filmowe, warsztaty techniczne, spotkania z młodymi osobami chcącymi poszerzać wiedzę o mediach, rozwijać swoje pasje i poznawać ciekawych ludzi.

[nggallery id=353]

Scroll to Top
Scroll to Top