Historia polskiego kina

Historia polskiego kina

Dziś kino jest dla nas czymś tak oczywistym, że nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Dostępny niemal w każdym większym centrum handlowym w dużych miastach jest miejscem randek, spotkań i rozrywki dla wielu z nas.

Skąd kino wzięło się w Polsce?

Polska kinematografia na przestrzeni czasów nie miała łatwego życia. Zabory, później II wojna światowa i socjalizm nie wpływały na rozwój filmu, a cenzura wkraczała w pole wszystkich kinowych nowości i młodych artystów.

Pionierem w zakresie technologii rodzimej kinematografii był wynalazca Piotr Lebiedziński, który w 1895 stworzył kinematograf, którym nagrał dwa filmy krótkometrażowe. Postacią wartą przypomnienia jest także Jan Szczepanik, który cztery lata później opatentował produkcję filmu kolorowego.

Pierwsza polska wytwórnia filmowa Paryska Fotografia Lux Sigismond et Comp powstała w Warszawie i w latach 1896-1898 wypuściła kilkanaście produkcji krótkometrażowych o życiu Warszawiaków oraz carskiej rodziny.

Natomiast pierwszym polskim filmem obejrzanym w kinie była komedia Georges’a Meyera Antoś po raz pierwszy w Warszawie (1908r.) z Antonim Fertnerem w roli głównej.

Kino polskie po II Wojnie Światowej

Polskie kino po wybuchu II wojny właściwie przestało isnieć, rozkradzione przez niemieckich i rosyjskich żołnierzy. Większość aktorów i twórców wyemigrowała lub została zamordowana.

Po wojnie władze komunistyczne zaczęły sprawnie odbudowywać jej zaplecze, aby wykorzystać film do celów propagandowych. Z tego powodu utworzono państwowe przedsiębiorstwo Film Polski podlegające pod Ministerstwo Kultury i Sztuki. Na utworzenie Państwowej Wyższej Filmowej w Łodzi musieliśmy poczekać do roku 1948.

Powojenne nastroje nie służyły to pisania rozrywkowych scenariuszy, skupiano się jednak na dokumentowaniu zbrodni hitlerowskich, tak jak w filmie Ostatni etap Wandy Jakubowskiej lub Ulica Graniczna Forda.

Kino po 1989 roku

Zniesienie cenzury po obaleniu systemu socjalistycznego w Polsce zaowocowało napływem filmów amerykańskich, natomiast polski rynek producencki się załamał. Tuż po upadku ustroju powstało wiele filmów mających rozprawić się z komunistycznym reżimem i stanem wojennym.

Na początku XX i przełomie XXI wieku do łask wróciły filmy rozrywkowe dzięki filmom Władysława Pasikowskiego, Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Juliusza Machulskiego oraz Marka Koterskiego. Dziś polska kinematografia zdobywa uznanie widzów w kraju i za granicą, biorąc aktywny udział w największych festiwalach filmowych.

Artykuł powstał dzięki wsparciu kina OH-Kino we Wrocławiu.

Źródła:

Scroll to Top
Scroll to Top