Grzybica stóp

Grzybica stóp i paznokci – prawdy i mity

Grzybica stóp i paznokci – prawdy i mity

Wokół zagadnienia infekcji grzybiczych narosło wiele nieprawdziwych informacji. Rozwiewamy te najbardziej szkodliwe.

Grzybica stóp związana jest z zaniedbaniem higieny stóp

MIT

Nie zawsze brak higieny jest przyczyną choroby. Infekcję grzybiczą powodują grzyby (dermatofity), które doskonale rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. Dlatego łatwo możesz zarazić się chorobą od innych korzystając z publicznych pryszniców. Z kolei pływając w publicznym basenie masz na to małe szanse ze względu na chlorowaną wodę. Także nadmierne pocenie się stóp i zbyt ciasne, nieprzewiewne obuwie to doskonałe warunki do rozwoju choroby. Grzybicą możesz także zarazić się w gabinecie kosmetycznym wykonując pedicure, ale równie dobrze we własnym domu od kogoś z rodziny.

Grzybica zawsze swędzi

MIT

Zazwyczaj dermatofity atakują najpierw skórę stóp, a następnie przenoszą się na płytkę paznokci. Na początku skóra jest zaczerwieniona, nadmiernie się łuszczy i pęka, szczególnie między palcami. Z czasem może pojawić się pieczenie i swędzenie. Gdy infekcja przeniesie się na paznokcie, płytka staje się biała, później żółta lub brunatnawa. Następnie zaczyna się łuszczyć, staje się pogrubiona, pofałdowana, kruszeje i łatwiej się łamie. Zainfekowane paznokcie dość trudno pielęgnuje się i przycina.

Domowe sposoby wystarczą, by wyleczyć grzybicę paznokci rąk i stóp

MIT

Ziołowe napary, żel z aloesu lub olejki (np. herbaciany) mogą być niewystarczające, aby pozbyć się problemu, nawet, gdy choroba jest we wczesnym stadium. Leczenie grzybicy wymaga czasu, dyscypliny oraz skutecznego preparatu, gdyż wskaźnik niepowodzeń oraz nawrotów choroby jest bardzo wysoki (25 do 50%). Preparat na grzybicę paznokci Excilor w sztyfcie lub płynie zawiera mleczan etylu, który zakwasza mikrośrodowisko i natychmiast hamuje wzrost grzybów. Dzięki lipidom i biotynie pielęgnuje odrastającą płytkę. Wystarczy, że dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem) za pomocą aplikatora, nałożysz obficie płyn na całą powierzchnię paznokcia (także jego brzegi, od spodu). Nie musisz piłować płytki paznokcia.

Pierwsze efekty będą widoczne po około 2 tygodniach stosowania, wraz ze wzrostem zdrowego paznokcia. Skuteczność preparatu została potwierdzona w badaniach klinicznych.
Excilor leczy i pielęgnuje płytkę paznokcia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć grzybicę

PRAWDA

Grzybica, to infekcja, która łatwo rozprzestrzenia się i niestety lubi nawracać. Choruje na nią nawet ok. 15% populacji. Dlatego, aby uchronić się przed grzybicą, a także po zakończeniu kuracji leczniczej działaj profilaktycznie:

1. Regularnie myj i osuszaj stopy (szczególnie przestrzeń między palcami).

2. Noś czyste skarpetki, najlepiej bawełniane.

3. Regularnie zmieniaj obuwie. Obuwie powinno być wykonane z oddychających materiałów. Nie może być zbyt ciasne.

4. Unikaj chodzenia boso. Pod publicznym prysznicem, na basenie, w spa – zawsze noś klapki. Nie stawaj boso nawet w sklepowych przymierzalniach!

5. Gdy masz tendencję do nawracających infekcji, stosuj profilaktycznie Excilor spray ochronny 3 w 1. Preparat ten chroni przed grzybicą stóp, grzybicą paznokci oraz powstaniem kurzajki na stopie. Wystarczy spryskać stopy cienką warstwą sprayu i odczekać kilka sekund. Jest niewidoczny, nie pozostawia tłustej warstwy i nie brudzi ubrań. Nie wymaga spłukiwania. Daje do 8 godzin ochrony.

Scroll to Top
Scroll to Top