zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Grupa Teatralna Warszawiaki – wideo

Grupa Teatralna Warszawiaki – wideo

Jak sami o sobie mówią: „Jesteśmy ferajną kochająca Stołeczne miasto i jego niepowtarzalny folklor. Od kilku lat występujemy zarówno w bramach warszawskich kamienic jak i na scenie śpiewając piosenki z repertuaru A.Dymszy, S.Grzesiuka, J.Stępowskiego i nie tylko…”

Grupa Teatralna Warszawiaki powstała spontanicznie łącząc miłośników dawnej Warszawy we wspólnym działaniu. Nasza przygoda zaczęła się od rekonstrukcji historycznych. Co ciekawe – i jakże modowe! – sami szyją sobie stroje z epoki!. Przedstawieniom o charakterze militarnym postanowili nadać inny wymiar, pokazać na tle odgrywanych przez rekonstruktorów walk losy ludności cywilnej. Pieczołowicie gromadzona wiedza pozwalała coraz dokładniej odtworzyć wizerunek cwaniaka z Powiśla, inteligenta z Żoliborza czy robotnika z Woli. Nikt nie szczędził sił i środków, by najdrobniejszy detal – pasek od zegarka, pieniądze w portfelu, chusteczka do nosa – wiernie wpasowywały się w realia szeroko pojętej Warszawy tamtych lat.

Pierwsze ich akcje to uliczne performance i happeningi. W zagonionym tłumie współczesnego miasta odtwarzali scenki z dawnych lat. Dialogiem, wierszem aż wreszcie piosenką docierali do wyobraźni przechodnia dzieląc się zdobytą wiedzą. Z okazji rocznic tj. wybuch II Wojny Światowej czy Powstania Warszawskiego zrealizowali samodzielnie wiele przedstawień i happeningów. Pierwsze przedstawienie odegrali pod pomnikiem Stefana Starzyńskiego 1 Września 2009 roku. Zebrało się wielu widzów, którzy razem z nami oddali hołd największemu prezydentowi Warszawy. Innym razem w historycznych strojach weszli w praskie podwórka, by zaśpiewać okupacyjne piosenki. Prażanie przyjęli ich jak swoich, starsi ludzie płakali ze wzruszenia, a młodzi chętnie przyłączali się do śpiewania.

W grupie nie brakuje aktorów, muzyków i kabareciarzy, ale to nie wykonywany na co dzień zawód jest tu najważniejszy. Może do nich dołączyć każdy, kto kocha to miasto z przed lat, kto wierzy, że dawna Warszawa choć tak jej maleńko nadal żyje, wystarczy wiedzieć, gdzie ją znaleźć!

Występują:
Akordeon- Gabriela Mościcka, Wokal: Matina Bocheńska, Tunia Haas, Jakub Kozak, Janek Jastrzębski, Grzegorz Domański, Cezary Karaś

W części kabaretowej wystąpili również: Piotr Grygoruk, Robert Przybyła.

Polecamy również ich stronę oraz profil na facebooku

2018-03-14T10:04:40+01:0029 stycznia 2012|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: