Grażyna Szapołowska: Moim zdaniem…

Czytam…
Moja najnowsza książka to nie jest podróż sentymentalna. Piszę o moje mamie, ale…  nie jest to lekka lektura. Ostatnio przeczytałam biografię Kirka Douglasa, dość dobrze i ciekawie napisaną. A mojej mamie czytałam Michaiła Bułhakowa „Mistrza i Małgorzatę”. Nie mam stosów książek, które wywarłyby na mnie piętno. Każda książka to inna historia. Niedawno „Serce tak białe” Javier Mariasa zajęło moje myśli. Może dlatego, że to jest cytat z „Lady Makbet” Williama Szekspira. Pokochałam literaturę Norwegów i Szwedów, potrafią tworzyć bardzo mroczne światy. To literatura, które sięga głęboko, pokazuje człowieczeństwo, którego nie widać pozornie, którego my nie dostrzegamy, tak wyraźnie. Skandynawowie zapewne mają tę zdolność, dzięki klimatowi i przyrodzie, w której żyją.

Oglądam….
Amerykańskie seriale, również, te oparte na tych skandynawskich powieściach. Nie oglądam właściwie polskiej telewizji, chociaż czasami ze względów zawodowych chcą bym coś obejrzała.
Chodzę do kina. Byłam na ostatnim filmie Tarantino. Myślę, że po tym co on pokazał, to w filmie można już właściwie wszystko. Wszystko jest dozwolone.

Mężczyźni się w panią kochają, a jak jest z kobietami? Czuje pani zazdrosne spojrzenia?
Trzeba byłoby kobiet zapytać, ale… staram się tego nie zauważać.

Na co dzień…
Chodzę w trampkach, w sportowym, wygodnym obuwiu. Eryk sprezentował mi pięknego owczarka niemieckiego, za co jestem mu wdzięczna. Dzięki niemu wróciłam do długich spacerów. Nie jest to już dziesięć kilometrów, po tym poznaję upływ czasu, ale wciąż są to kilometry. Iceman, bo tak nazywa się się mój nowy przyjaciel, motywuje mnie do zdrowego spędzania czasu na powietrzu, do dbania o siebie. Zakładam bluzę z kapturem, wygodne spodnie i idziemy przed siebie.

W modzie lubię…
Uważam, że u mężczyzn ważne jest wcięcie w pasie i odpowiedni pasek do zegarka. A sama lubię nosić dobrze skrojone marynarki, lubię spodnie. Kobiecie wystarczy podkoszulek i dobry but.

Nie lubię…
Kłamstwa i tchórzostwa.

Za co pani kocha ludzi?
Kocham zwierzęta.

Moje hasło na dziś…
Niektóre kobiety mówią, że najważniejsze są włosy i buty. Reszta, to już męska wyobraźnia.

451px-Grażyna_szapołowska

Grażyna Szapołowska – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, w latach 1977–1984 i 2004–2011 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.
Jeszcze w czasie studiów grywała epizodyczne role w serialach telewizyjnych (m.in. w Czterdziestolatku i w Lalce). Jej debiutem na wielkim ekranie była rola Jagody w polsko-jugosłowiańskim dramacie psychologicznym Zapach ziemi (1977). Przełom w jej karierze nastąpił w 1983, wraz z występem w popularnej komedii muzycznej Lata dwudzieste… lata trzydzieste… Janusza Rzeszewskiego.
W latach 80. ograniczyła występy w teatrze i skupiła się na pracy w filmie. Współpracowała wówczas z Krzysztofem Kieślowskim, co zaowocowało rolami w Bez końca (1984) oraz Krótkim filmie o miłości (1988). Za kreację w tym ostatnim filmie otrzymała nagrodę Srebrnego Hugo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, została też laureatką nagrody za najlepszą rolę kobiecą na 13. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
W latach 90. Grażyna Szapołowska stworzyła ważne kreacje m.in. jako matka w Kronikach domowych Leszka Wosiewicza (1997) oraz Telimena w ekranizacji Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, w reżyserii Andrzeja Wajdy (1999). Rola Telimeny została nagrodzona Polską Nagrodą Filmową – Orłem za najlepszą rolę kobiecą w 2000 roku.
W 1997 podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2003 r. została uhonorowana umieszczeniem tablicy z odlewem podpisu w Alei Gwiazd na Rynku Staromiejskim w Toruniu, przed Dworem Artusa.
Aktorka występowała także za granicą, głównie w filmach węgierskich, włoskich i niemieckich. Grażyna Szapołowska występowała również na scenie jako interpretatorka piosenki aktorskiej. W 2005 roku wydała zbiór opowiadań pt. Pocałunki. W 2008 wzięła udział w III edycji programu telewizyjnego Jak oni śpiewają. W 2011 aktorka zasiadła w jury programu TVP2 Bitwa na głosy.
Zagrała w wielu filmach, spektaklach teatralnych, jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. „Złota Kaczka” w kategorii najlepsza polska aktorka, Polskie Nagrody Filmowe „Orły” w kategorii najlepsza główna rola kobieca, nagroda „Srebrny Hugo” przyznana w Chicago, nagroda „Złoty Ekran”za rolę w filmie „Przez dotyk”.

foto: Wikipedia

Scroll to Top
Scroll to Top