Strona główna » Blog » Granice miłości

Granice miłości

Hanka Ordonówna śpiewała miłość Ci wszystko wybaczy, ale czy jest tak zawsze? Owszem, to najdonioślejsze z uczuć jest w stanie sprowokować do puszczenia w niepamięć wiele zła. Jednak człowiek zdolny jest do rzeczy tak okrutnych, iż należy zadać sobie pytanie o granice wybaczania i pobłażliwości. „Lektor”, czyli próba pogodzenia uczucia z sumieniem już 8 grudnia o godz. 22.15 tylko na CBS Europa.

Niemcy, rok 1958. 15-letni Michael Berg (Ralph Fiennes) słabnie na ulicy, z pomocą przychodzi mu o 21 lat starsza bileterka Hanna Schmitz (nagrodzona Oscarem w 2009 r. Kate Winslet). Po długiej chorobie Michael wraca, by jej podziękować. Między obojgiem rodzi się powoli namiętność. Dni spędzają na lekturze klasyki literatury światowej i romansach. Pewnego dnia Hanna znika bez słowa. Wiele lat później ich drogi ponownie się krzyżują. Michael, jako student prawa zostaje obserwatorem procesu strażniczek obozu koncentracyjnego z czasów II Wojny Światowej. Na ławie oskarżonych odnajduje Hannę. Młody mężczyzna nagle musi zweryfikować swoje uczucia: czy kobieta, w której się zakochał jest potworem? Romans z Hanną i jej tajemnice wpływają na całe życie Michaela.

Po filmach „Godziny” i „Billy Elliot”, Stephen Daldry powrócił w doskonałej formie. „Lektorem” udowodnił on po raz kolejny, iż do perfekcji opanował on sztukę adaptacji powieści literackich, umiejętnie oddając ich wielopoziomowy charakter. Daldry przeplata teraźniejszość z retrospektywami, nakreślając umiejętnie nie tylko historyczny kontekst, ale przede wszystkim psychologiczny. To opowieść o miłości, o bolesnej lekcji godzenia własnych uczuć z okrutnymi faktami. Reżyser nie dąży do wyjaśnienia tajemnicy, pokazuje świat oczami Michaela, pozwalając widzowi przejść tę samą drogę, co bohater. „Lektor” to wzruszająca opowieść o dylematach moralnych i uczuciach w gwiazdorskiej obsadzie. Nominowany do 4 Oscarów i Złotych Globów spowodował niemałe zamieszanie na filmowym rynku w 2009 roku.

Lektor (The Reader)

Melodramat, USA/Niemcy, 2008, 119 min.

Reżyseria: Stephen Daldry

Obsada: Ralph Fiennes, Kate Winslet, David Kross, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht, Matthias Habich, Frieder Venus, Marie-Anne Fliegel, Moritz Grove, Vijessna Ferkic, Hannah Herzsprung, Jacqueline Macaulay, Volker Bruch, Bruno Ganz

Emisje: 08.12 g. 22.15, 17.12 g. 22.20

2018-03-14T08:45:32+00:006 grudnia 2012|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: