zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Grafika w wykańczaniu wnętrz: jak ją skutecznie wyeksponować?

Grafika w wykańczaniu wnętrz: jak ją skutecznie wyeksponować?

Gustowna fototapeta, klasyczny obraz albo plakat ulubionego filmu – grafikę można wprowadzić do mieszkania na wiele różnych sposobów, ale samo jej zastosowanie nie gwarantuje jeszcze efektu WOW. Dlatego przy wykańczaniu wnętrz warto zadbać o jej należyte wyeksponowanie. W jaki sposób najłatwiej to osiągnąć?

Obrazy, fototapety i plakaty to elementy, których nie można pominąć przy wykańczaniu wnętrz. Powód jest banalnie prosty: grafiki skutecznie ożywiają monotonne ściany, a samym mieszkaniom nadają bardziej indywidualnego charakteru, gdyż wiele mówią o osobie, która je powiesiła, wręcz zdradzają jej osobowość. Bez przesady można stwierdzić, że wybrane przez nas grafiki stanowią pewnego rodzaju wizytówkę domu, bo to właśnie one informują gości o naszych pasjach i zainteresowaniach. Z tego względu warto poświęcić trochę czasu na wybór miejsca i sposobu ich zawieszenia. Co zrobić, żeby plakat lub obraz zdobił, a nie szpecił? 

Gdzie wieszać?

Grafiki w urządzaniu wnętrz, pozwalają uzyskać efekt WOW. Jeżeli chodzi o rodzaj pomieszczenia, w którym mają zawisnąć grafiki, to nie ma ono właściwie żadnego znaczenia, bo plakaty i obrazy sprawdzą się niemal wszędzie: od salonu, poprzez kuchnię i przedpokój, na łazience skończywszy. Trzeba jedynie zwrócić baczną uwagę na właściwe dopasowanie formatu grafiki do wolnego miejsca na ścianie – zbyt mały obraz lub plakat może być słabo widoczny, natomiast za duży będzie zaburzać równowagę we wnętrzu. Jeżeli zatem planujesz powiesić obraz powyżej jakiegoś mebla, np. sofy lub komody, to najpierw koniecznie oceń ilość wolnego miejsca nad nim, a następnie wybierz obraz lub grafikę o takim formacie, żeby zająć mniej więcej 2/3 przestrzeni. Dzięki temu grafika będzie właściwie wyeksponowana, a równowaga wnętrza zachowana.

Przy wykańczaniu wnętrz niezwykle łatwo zaburzyć proporcje ścian, np. poprzez zbyt niskie lub zbyt wysokie zawieszenie grafik: – Generalnie wszelkiej maści plakaty i obrazy powinno wieszać się na wysokości wzroku osoby średniego wzrostu, czyli jakieś 1,5 metra od podłogizauważa Maciej Balcerek, właściciel warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.Ponadto w przypadku grafik umiejscowionych nad meblami, przerwa pomiędzy obrazem a meblem nie powinna wynosić więcej niż 10 – 20 cm, bo inaczej zawieszona rzecz będzie wydawać się oderwana od całości kompozycji.

Wykańczanie wnętrz: mniej znaczy więcej?

Naszą ścianę możemy ozdobić w jedną wyrazistą grafikę. Duży obraz lub plakat umieszczony nad sofą błyskawicznie przykuje uwagę, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdecydować się na całą grupę grafik. W tym drugim przypadku ważne jest jednak, żeby wszystkie posiadały jakiś wspólny mianownik, np. wspólny temat lub autora (przykładem mogą być grafiki z superbohaterami lub plakaty poświęcone kolejnym odsłonom ulubionej serii filmowej). Pamiętajmy, że dzięki umiejętnemu zawieszeniu obrazów możemy optycznie zmienić wymiary naszego mieszkania. Obrazy zawieszone w poziomie optycznie poszerzają wnętrze, zaś te powieszone w pionie sprawiają, że lokum wydaje się wyższe.

Jeżeli chodzi o mniej standardowe grafiki, to przy wykańczaniu wnętrz warto rozważyć też nieco lekceważoną fototapetę – dodaje Maciej Balcerek. – Fototapeta jest bardzo praktyczna, łatwa w utrzymaniu i w aplikacji, a zastosowana wyłącznie na jednej ścianie szybko skupi na sobie całą uwagę. Przy jej wyborze należy  jednak brać pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, w którym ma się ona znaleźć – w pokoju dziecka najlepiej sprawdzi się fototapeta z ulubionym animowanym bohaterem, zaś do biura lepiej wybrać taką, która przedstawia półki z książkami.

2017-05-30T09:22:41+01:0030 maja 2017|Styl|

Może zainteresuje Cię również: