zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Globos Wolskiego

Globos Wolskiego

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Xawerego Wolskiego, w czwartek 16 września 2010 roku, o godzinie 19.00, w Galerii Art NEW media przy ul. Krakowskie Przedmieście 41 w Warszawie.

W przestrzeni dolnej Galerii pokazane zostanie instalacja Xawerego Wolskiego zatytułowana Globos (Balony) oraz kilka wcześniejszych prac artysty.

Xawery Wolski urodził się w 1960 roku w Warszawie. Studiował w Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, a od 1984 roku w Academie des Beaux Arts w Paryżu. W 1985 roku przeniósł się do Carrary, gdzie powstały pierwsze prace. Głównym materiałem rzeźbiarskim Wolskiego był wówczas się marmur – tradycyjny materiał regionu. W 1993 roku, artysta wrócił do Paryża, aby dokończyć studia artystyczne. We Francji powstały prace wystawione w 1994 roku w Limie w Peru. Podczas pobytu w Limie rzeźbiarz zdefiniował język charakterystyczny dla jego późniejszych dzieł. Zastosowanie nowych materiałów, technik i barwników stanowi dobitny dowód przemiany, jaką przeszła jego sztuka; wedle słów samego Wolskiego “nowe perspektywy i doświadczenia płynące z tamtego okresu stanowiły zasadnicze pytania, a spotkanie ze sztuką prekolumbijską i jej niewzruszoność w czasie stanowiły bez wątpienia czynnik determinujący moją pracę”.

W 1996 roku artysta odwiedził Meksyk, a rok później przeniósł się tam na stałe. Działał w nieformalnym kręgu artystycznym miasta Meksyk, z Juanem Soriano, którego wspomina jako “postać niezapomnianą”. W pierwszych latach pobytu w Meksyku oczywiste dla artysty staje się zainteresowanie ciałem, ku któremu kieruje się jego artystyczny wysiłek. W nim dostrzega obiekt-znak, bezpośrednio powiązany z ziemią. Podczas pobytu w Meksyku Wolski stworzył m.in. rzeźbę “Łańcuchy” do kolekcji Muzeum im. Rufino Tamayo.

Na początku kolejnej dekady rzeźbiarz bierze udział w ponad 50 ekspozycjach międzynarodowych m.in. w Meksyku, Houston, Miami, Nowym Jorku, Los Angeles, Portugalii i Hiszpanii. Od 2003 roku jego najnowsze prace wystawiane były także w galeriach w Polsce, a w 2006 roku odbyła się indywidualna wystawa Wolskiego w warszawskiej Zachęcie.

W latach 2008 – 2009 na zaproszenie Fundacji Jim Thompson artysta przeniósł się do Bangkoku, gdzie pracował nad nowymi projektami, eksperymentując tym razem z materiałami pochodzącymi z Azji. Doświadczenie to pozwoliło mu uwolnić się od ograniczeń artystycznych i więzów płynących z historii osobistej i skupić się na motywach związanych wyłącznie z pragnieniem nowych doświadczeń i nauki. Tym samym odkrył nowe możliwości kulturowe.

Głównym artystycznym impulsem Wolskiego jest dzisiaj budowanie mostów komunikacji poprzez sztukę, jak sam wyraża to w jednym z ostatnich wywiadów: “zrozumiałem, że w głębi wszyscy jesteśmy sobie podobni … nabywamy pragnienia wolności, szczęścia; szukamy miłości, wspólnoty, akceptacji … chorujemy, cierpimy, umieramy … budujemy nasze przekonania i lepimy naszych bogów z tych sprzeczności … by ostatecznie dążyć do jedności i zrozumienia, bez względu na to w kierunku jakich wzorów kulturowych, społecznych czy moralnych się skłaniamy”.

(Xochitl Aguirre, fragment)

Wystawę będzie można oglądać od 17 września do 1 października 2010 roku w Galerii Art NEW media, od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 do 19.00, w soboty od 11.00 do 15.00.

2018-03-14T12:32:29+01:0015 września 2010|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: