Ginekomastia

Ginekomastia – problem mężczyzn

Ginekomastia to nadmierny rozrost tkanki gruczołów sutkowych, prowadzący do powiększenia piersi u mężczyzn. Może wystąpić w każdym wieku: u dojrzewających chłopców, dorosłych mężczyzn lub u osób starszych. Szacuje się, że ginekomastia dotyczy nawet 50% mężczyzn. Stanowi estetyczny, a przede wszystkim psychiczny problem – mężczyźni często wstydzą się tej przypadłości.

Ginekomastia – przyczyny

Gruczoł sutkowy jest zbudowany z tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Wśród głównych przyczyn ich nadmiernego przyrostu należy wspomnieć nadwagę, dziedziczne skłonności i zaburzenia hormonalne. Kiedy nie jesteśmy w stanie ustalić przyczyny, mówimy o ginekomastii idiopatycznej. Zaburzenia hormonalne mogą być wrodzone (nadczynność tarczycy, guz nadnerczy, nadmiar żeńskiego hormonu – estradiolu) lub nabyte na skutek przyjmowanych leków: m.in. hormonoterapii lub leków o działaniu antyandrogenowym (niektóre diuretyki). Czasami ginekomastia pojawia się jako skutek uboczny przyjmowania leków pozornie niezwiązanych z układem hormonalnym: glikozydów nasercowych czy inhibitorów pompy protonowej.

Ginekomastia nie jest chorobą, ale stanowi wskazanie do diagnostyki pod kątem chorób przewlekłych i zaburzeń hormonalnych (zwłaszcza nowotworu jądra i innych guzów, które mogą wpływać na gospodarkę hormonalną). Na szczęście, ginekomastia zwykle nie wynika z poważnych schorzeń.

Jak leczyć ginekomastię?

Ginekomastię leczy się chirurgicznie. Niekiedy Pacjentowi potrzebne jest też wsparcie psychologiczne, ponieważ ginekomastia często staje się poważnym kompleksem – może doprowadzić nawet do depresji. Efektem leczenia chirurgicznego, poza zniwelowaniem problemu, jest poprawa stanu psychicznego Pacjenta i podniesienie samooceny. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy leczyć ginekomastię – jest to sprawa indywidualna, zależy przede wszystkim od samopoczucia psychicznego Pacjenta. Jeśli ginekomastia staje się przyczyną kompleksu związanego z poczuciem męskości, skrępowania w życiu codziennym lub jeśli wstyd wręcz uniemożliwia codzienne czynności, warto pomyśleć o podjęciu leczenia.

Przed zabiegiem Pacjent zapraszany jest na konsultację w klinice Horizon Medical Center w celu omówienia z chirurgiem plastykiem celów i możliwych rezultatów zabiegu. Lekarz zleca wykonanie badań, aby mieć pewność, że wykonanie zabiegu będzie w pełni bezpieczne.

Zabieg leczenia ginekomastii trwa około 1-2 godzin i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W zależności od przypadku, lekarz wykonuje liposukcję, usuwa tkankę gruczołową lub łączy te metody, usuwa również nadmiar skóry. Pacjent pozostaje na obserwacji, a już następnego dnia może wrócić do domu. Po zabiegu może wystąpić ból i obrzęk klatki piersiowej. Wskazany jest oszczędzający tryb życia przynajmniej przez 7 dni po zabiegu, a także noszenie opaski uciskowej na klatkę piersiową przez pierwsze 3-4 tygodnie. Po 7 dniach lekarz zdejmuje opatrunki. Kolejne wizyty kontrolne pozwalają upewnić się, że proces gojenia przebiega prawidłowo.

Efekty leczenia ginekomastii są trwałe. Leczenie operacyjne pozwala usunąć problem na zawsze. Poza estetycznymi korzyściami, zdecydowanie poprawia się komfort życia, szczególnie w sytuacjach związanych ze sportem i rekreacją, jak basen czy wypoczynek na plaży. Ogromną zaletą leczenia jest poprawa samooceny, co ma pozytywny pływ na wiele obszarów życia.

Horizon Medical Center – horizonmedical.pl

Bezpieczeństwo pacjenta na najwyższym poziomie

Odwiedź naszą stronę internetową i otrzymaj 10% zniżki na zabiegi w naszej Klinice

Ginekomastia

Artykuł sponsorowany

Podziel się wiadomością:

Polecamy również