Strona główna » Blog » Gabriela Gargaś „Jutra może nie być” – recenzja

Gabriela Gargaś „Jutra może nie być” – recenzja

Mówi się, że prawdziwa miłość nie zna granic. Jesteśmy w stanie poświęcić dla niej całe swoje dotychczasowe życie i zmieniać swoje przyzwyczajenia. Obiekt naszej miłości to twór idealny, który pragniemy ochronić przed całym złem, jakie niesie ze sobą świat. Zakochana para żyje chwilą, zapomina o całym świecie, zapomina o tym, co dla niej najważniejsze.

Gabriela Gargaś w swojej książce Jutra może nie być przedstawia nam właśnie taką miłość. Główna bohaterka, trzydziestoletnia Kinga, pragnie zmienić swoje dotychczasowe życie, które nie daje jej już satysfakcji. Życie u boku narzeczonego, powracającego do domu z pracy, jedzącego obiad i siadającego przed telewizorem na długie popołudnia, przestaje być wizją szczęśliwej przyszłości. Do tego brak dziecka i namiętności w łóżku przesądzają o tym, że Kinga odnajduje na portalu internetowym swojego dawnego szefa, czterdziestokilkuletniego M., który już wtedy bardzo ją pociągał.

Wysyła do niego niezobowiązującą wiadomość i już po kilku wymienionych mailach wywiązuje się pomiędzy nimi zażyła znajomość. Pierwsze ich wspólne spotkanie uświadamia im, że na tym się ta przygoda nie skończy. Ostatecznie wizyta u psychologa uświadamia Kindze, że najwyższy czas zerwać ze swoim dotychczasowym życiem i że nadeszła odpowiednia chwila, by zacząć wszystko od nowa. Zrywa zaręczyny i nawiązuje romans z żonatym M. Od tego czasu jej życie zmienia się o 180 stopni. Ukradkowe spotkania, namiętne wyjazdy i bolesne rozstania – to wszystko dzieje się, aż do momentu, gdy okazuje się, że Kinga jest w ciąży.

Do tego czasu książka, chociaż ciekawa i napisana lekkim stylem, momentami wprowadza nas w znużenie. Jednakże ciąża głównej bohaterki to przełomowa chwila całej powieści. Teraz zaczynamy żyć życiem Kingi, współodczuwać każde jej cierpienie i radość, co dodatkowo spotęgowane jest pierwszoosobową narracją. Jutra może nie być przestaje być już książką o miłości, a zaczyna być powieścią o cierpieniu, stracie, przyjaźni i wewnętrznej odbudowie.

Każdy rozdział rozpoczyna się od aforyzmu, który swoją treścią odwołuje się do tematyki poszczególnych części. Ale książka sama w sobie pełna jest złotych myśli i głębokich rozważań na temat ludzkiego życia. Jutra może nie być to idealna książka dla osób, które stoją przed wyborem swojej drogi życiowej, którym brak odwagi na przedsięwzięcie nowych działań. Życie jest zbyt krótkie, żeby czekać aż wszystko rozwiąże się samo.

Autorka: Joanna Mazur

2018-03-14T09:50:13+00:0010 kwietnia 2012|Kultura, Testy|

Może zainteresuje Cię również: