Strona główna » Blog » Fotografowanie dla amatorów

Fotografowanie dla amatorów

Fotografowanie bywa pasją wielu osób o artystycznej naturze i wrażliwym sercu. To doskonały sposób na wyrażanie siebie oraz pokazywanie własnych emocji za pomocą uwiecznionych obrazów. Dla niektórych osób fotografia stanowi sposób na życie i jest niekończącą się podróżą.  

Jak rozpocząć przygodę z aparatem fotograficznym?

Zazwyczaj początki bywają trudne — niezależnie od tego, jakiej dziedziny życia dotyczy. Fotografowanie jest pasją wielu osób, a jeśli chcemy zagłębić się w tajniki fotografii i wykorzystać je do tworzenia niepowtarzalnych i pięknych zdjęć, należy poznać kilka podstawowych zasad. Warto zapoznać się z możliwościami naszego aparatu fotograficznego albo zakupić odpowiedni sprzęt. Aby dokonać trafnego wyboru i kupić aparat dostosowany do naszych potrzeb i umiejętności warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników na jego temat, a następnie rozważyć jego zalety i ograniczenia.

Zdobywaj fachową wiedzę i wykorzystuj ją w praktyce

Przede wszystko podstawą jest dobry aparat fotograficzny oraz umiejętność wykorzystywania wszystkich jego funkcji. Okazuje się, że w dobie zaawansowanych technologii elektronicznych oraz cyfryzacji nie każdy użytkownik danego sprzętu potrafi umiejętnie z niego korzystać i zjawisko to przekłada się na wiele sfer działania. Podobnie jest z używaniem dobrego aparatu fotograficznego, gdyż nawet najlepszej jakości sprzęt nie wystarczy do tego, aby zrobić dobre zdjęcie. W sztuce fotografowania liczy się zarówno dobre ujęcie, jak i światło. Zasadnicze znaczenie ma także tzw. ekspozycja fotograficzna. Umożliwia ona wykonanie dobrze naświetlonych zdjęć, a ponadto pozwala na uchwycenie danego obiektu w inny niż dotychczas, niepowtarzalny sposób. Ekspozycja składa się z trzech głównych elementów: przesłony, czasu naświetlania oraz czułości.

Wyeliminowanie podstawowych błędów

Zazwyczaj większość początkujących fotografów amatorów na samym początku robi zdjęcia spontanicznie popełniając przy okazji wiele błędów. Nie oznacza to, wcale, że wykonane zdjęcia są nieciekawe, jednak po uniknięciu podstawowych błędów mogą być znacznie lepsze. Wiele błędów wynika z budowy oraz działania aparatu fotograficznego, jednak zdecydowana większość jest rezultatem braku doświadczenia fotografa, a także z braku umiejętności posługiwania się nim. W serwisie https://proclub.pl/ dowiemy się więcej na temat sprzętu fotograficznego oraz jego możliwości.

Brak ostrości

Do podstawowych błędów popełnianych przez początkującego fotografa należy ustawianie ostrości. Nieostre zdjęcie, a dokładnie nieostry główny obiekt w kadrze może być spowodowane błędnie działającym autofokusem (AF). Do innych istotnych przyczyn zaliczyć można obiekt, który poruszył się i znalazł poza głębią ostrości oraz źle dobrany punkt ustawienia ostrości.

Zdjęcia z fleszem

Większość dostępnych na rynku modeli aparatów ma wbudowaną lampę błyskową. Jeśli zależy nam na ambitnych, interesujących fotografiach – od razu warto zrezygnować z tej funkcji, gdyż automatycznie użyty flesz raczej zepsuje ujęcie, niż umożliwi zrobienie dobrego zdjęcia.

2018-07-12T09:02:07+00:0012 lipca 2018|Porady|

Może zainteresuje Cię również: