zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Festiwal HIP HOP City. Rozmowa z Błażejem Szychowskim – producentem, choreografem, tancerzem

Festiwal HIP HOP City. Rozmowa z Błażejem Szychowskim – producentem, choreografem, tancerzem

– Jesteś jednym z prekursorów ruchu i międzynarodowych szkoleń tanecznych w tym kraju związanych z kulturą HIP HOP.  

B.SZ.: Tak to prawda jestem jedną z pierwszych osób, która rozwijała międzynarodowe szkolenia taneczne związane z kulturą HIP HOPu. Sam zacząłem tańczyć w wieku 5 lat. Co prawda nie był to wtedy  HIP HOP bo zaczynałem od tańca ludowego, później przygody z jazzem, tańcem współczesnym etc. W roku 2000 moja przygoda taneczna zaprowadziła mnie do USA do NY i tam zainteresowałem się kulturą Hip Hopu i choreografią taneczną wykonywaną do tej muzyki. Dziś jestem organizatorem, producentem i  wdrażam w życie moje wizje dając tym samym możliwości rozwoju i pracy młodym talentom w świecie tańca.  HIP HOP to określanie głównie stylu muzycznego, taniec jest w moich oczach nieodzowną jego pochodną, bez muzyki nie ma tańca.

– Czy uważasz, że taniec w Polsce idzie w dobrą stronę, czy się rozwija?

B.SZ.: Tak, jak najbardziej w dobrą stronę. W czasach Youtube-a i Facebooka wszyscy mają dostęp do wiedzy i inspiracji ogólnoświatowej. Nasi tancerze zaczynają się coraz bardziej liczyć, osobiście często wysyłam tancerzy na audycje do światowych projektów tanecznych. Dwa lata temu zabrałem tancerzy od siebie ze studia i pojechaliśmy autem do Paryża na audycje do oprawy tanecznej francuskiego X-factora ( marzenia z dzieciństwa ). Wszyscy których zawiozłem przeszli casting! Ostatnio 3 moich tancerzy było na podobnej audycji w Londynie, również z powodzeniem. Wielu Polaków prowadzi już szkolenia na arenie światowej, ludzie z FNF uczą w Rosji, Szwajcarii, Irlandii, USA, Maroko, Izraelu i na Ukrainie.

– Co takiego jest w HIP HOPie co przyciąga i zrzesza ze sobą tak wielu młodych ludzi?

B.SZ.: Najpiękniejszym aspektem tej kultury jest w moich oczach prawda jaką jej przekaz ze sobą niesie. Kiedy miałem 16 lat spotykaliśmy się na placyku na Teofilowie w Łodzi i każdy miał swoją pasję. Ja uczyłem się skakać salta i freestylowałem do rymów OSTREGO, który wtedy był w szkole muzycznej i przychodził na ten sam placyk, ze swoim magnetofonem, z podkładami do Freestyle by trenować. Dziś O.S.T.R znany jest jako artysta, a ja współpracuje z największymi choreografami gwiazd w Stanach. Mówię to po to by uświadomić dzieciakom, że marzenia się po prostu spełniają, trzeba w nie wierzyć, twardo stąpać po drodze jaką się wyznaczyło. Wtedy na tym placyku po prostu się bawiliśmy, dziś tym żyjemy.

– Masz 33 lata, wciąż tańczysz i trenujesz akrobatykę?

B.SZ.: Pewnie jeszcze bym skoczył jakieś salto, co do tańczenia to już swoje zrobiłem. Pracowałem z większością polskich artystów oraz z wytwórniami jako tancerz i choreograf. Teraz pomagam młodszym spełniać marzenia, chociaż tańczyć nie przestane nigdy . Taniec jest w mojej krwi, to jest jak nieuleczalna choroba, co prawda już coraz mniej publiczna, ale moja mała miłość wciąż bije i biła będzie już zawsze.

Czy możesz nam uchylić rąbka tajemniczego projektu BłażejaSzychowskiego na rok 2013?

B.SZ.: Oczywiście, nie jest to już żadną tajemnicą. W tym roku latem organizuję festiwal pod nazwą HIP HOP City.Większość tancerzy wie, że od ponad 6 lat zajmuję się organizacją międzynarodowych szkoleń tanecznych w naszym kraju. FNF Summer Dance Intensive 2013 to jeden z największych obozów w Europie, w tym roku mamy 27 nauczycieli z całego świata (USA, Francja, Australia etc.). Przez ostatnie lata czułem jednak, że chciałbym zrobić kolejny krok i tak wraz z moimi przyjaciółmi, którzy także są organizatorami dużych tanecznych eventów w naszym kraju: Kacprem Czołnikiem , Filipem Czeszykiem ( SPOKO Crew )oraz Sławomirem Wegnerem, organizatorem zawodów RYTMU ULICY podjęliśmy decyzję o połączeniu sił i stworzeniu wspólnego wydarzenia. Tak powstała idea wspomagana przez Gminę Postomino i miasto nadmorskie Jarosławiec o nazwie „Festiwal HIP HOP CITY.”

Błazej Szychowski

– Czego możemy się spodziewać na festiwalu?

B.SZ.: Podstawą oczywiście jest taniec i na tej podstawie budujemy przestrzeń festiwalu. Przede wszystkim chcielibyśmy połączyć porozdzielane światy taneczne, czyli świat freestylerów ze światem najznakomitszych międzynarodowych choreografów. Jesteśmy także po wstępnych rozmowach z artysta mi polskiej sceny muzyki Hip Hopowej , Ryfa (Hemp Gru), nowa wspaniała artystka wywodząca się ze świata tańca, poza tym, że poprowadzi parę lekcji na festiwalu zagra również koncert. Podczas festiwalu na scenie będą się odbywały sędziowane walki taneczne na zmianę z koncertami artystów z Polski i USA. Osoba odpowiedzialna za booking artystów jest po wstępnych rozmowach z Mariką, Abradabem oraz Grubsonem.

– Kogo możemy się spodziewać z USA?

B.SZ.: To jest niespodzianka. Konfrontując kulturę HIP HOPu polskiej sceny muzycznej na jednej imprezie, gdzie będzie parę tysięcy ludzi z grupy tanecznej tej samej kultury postanowiłem pokazać artystę łączącego te dwa światy. Pierwszego dnia warsztatów w hali FNF Summer Dance Intensive odbędzie się casting dla tancerzy do ostatniego koncertu festiwalu, którym będzie koncert Tonego Tzara. Artysta całe życie związany z tańcem był choreografem komercyjnych artystów muzyki POP jak Britney Spears ale i tancerzem Missy Eliot czy też Alicia Keys. W tym roku Tony wydał swój pierwszy album jako artysta wokalny w L.A do którego dołączyło kilku amerykańskich raperów. Nie będę zdradzał jeszcze szczegółów, ale show Tonego będzie przygotowywane podczas FNF Summer Dance Intensive bezpośrednio na festiwalu i jestem strasznie ciekaw takowej fuzji artystycznej.

– Brzmi ciekawie, co jeszcze kryjecie przed oficjalnym ogłoszeniem Festiwalu?

B.SZ.: Będzie mnóstwo artystycznych aspektów tej kultury, takich jak warsztaty z Grafitti czy nauka Rapu organizowane przez STEP DEALERS czyli Anie Yujkę, naszą serdeczną przyjaciółkę i obecną sędzinę programu GOT TO DANCE Telewizji Polsat, ale szczegóły niebawem. Zapraszamy do śledzenia naszych stron internetowychwww.fnfsummer.com , www.beezone.pl , www.sttrans.pl orazoficjalna strona www.hhcity.pl, która na pewno Was zaskoczy, dla dzieciaków wygląda trochę jak gra komputerowa.

Summer Dance Intensive FNF

2018-03-14T08:16:44+01:0026 kwietnia 2013|Kultura, Patronaty|

Może zainteresuje Cię również: