Feliksy Warszawskie za sezon 2009-2010

Adam Sajnuk, Aleksandra Popławska, Ewa Konstancja Bułhak, Dominika Kluźniak, Anna Smołowik, Borys Szyc i Grzegorz Małecki – to laureaci tegorocznych Feliksów Warszawskich. Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w poniedziałek, 25. października, tradycyjnie w Hotelu Bristol w Warszawie.

Nagrody stołecznego środowiska teatralnego za sezon 2009/2010 otrzymali reżyserzy Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska – za reżyserię spektaklu „Kompleks Portnoya” na motywach książki Philipa Rotha w Teatrze Konsekwentnym, Ewa Konstancja Bułhak za pierwszoplanową rolę żeńską – Gilety w spektaklu „Księżniczka na opak wywrócona” w reżyserii Jana Englerta w Teatrze Narodowym, Borysz Szyc za pierwszoplanową rolę męska – Płatonowa – w spektaklu „Sztuka bez tytułu” w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym, Dominika Kluźniak za drugoplanową rolę żeńską – Aleksandry w „Sztuce bez tytułu” oraz Grzegorz Małecki za drugoplanową rolę męską – Edka w „Tangu” Sławomira Mrożka.
Statuetka Feliksa za debiut sceniczny trafiła do rąk Anny Smołowik grającej w „Kompleksie Portnoya”.
Feliksa specjalnego, przyznawanego przez fundatora Feliksów, otrzymał Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Doceniono go m.in. za rozwój nowoczesnej sceny operowej.
Feliksy Warszawskie to nagrody stołecznego środowiska teatralnego, których pomysłodawcą i fundatorem był Feliks Łaski, mecenas kultury z Londynu, zmarły w 2004 roku. Po jego śmierci nagrody funduje Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska. Laureaci nagród w kategorii reżyseria i pierwszoplanowe role obok statuetek otrzymali po 25 tys. zł, pozostali po 12,5 tys. zł. O laur, zgodnie z regulaminem konkursu, mogą się ubiegać tylko sceny warszawskie. Jury konkursu pod przewodnictwem Barbary Osterloff obejrzało w tym sezonie 66 premier w 22 stołecznych teatrach. W uroczystej poniedziałkowej gali wzięli udział m.in. Ilona Łepkowska, Ewa Ziętek, Agnieszka Krukówna, Justyna Sieńczyłło, Emilian Kamiński, Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew, Małgorzata Schejbal, Sambor Czarnota oraz Anna Nehrebecka.

[nggallery id=301]

Podziel się wiadomością:

Polecamy również