Etnografika – program edukacyjny

W jaki sposób rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o tradycji, zwyczajach i kulturze ludowej? A przede wszystkim jak pozyskać ich zainteresowanie w tym temacie? Odpowiedzi na te pytania próbują znaleźć pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu realizując nowy program edukacyjny Etnografika, prowadzony w ramach IV edycji Akademii Orange.

W nowatorskich warsztatach biorą udział dzieci i młodzież pochodząca z różnych środowisk, zróżnicowana także pod względem wieku. Przygotowują się oni, poprzez udział w zajęciach w grupach, do wyjazdu i spotkania z ludźmi, dla których kultura ludowa jest elementem codziennego życia. Relacje z podejmowanych wspólnie działań i późniejszych badań terenowych można śledzić na blogu www.etnografika5.blogspot.com.

Program dotyczący edukacji regionalnej może być atrakcyjny dla młodych ludzi, należy tylko dać im możliwość współtworzenia materiałów i aktywnego poznawania kultury w miejscu, gdzie jest ona jeszcze częścią realnego życia – mówi Anna Rak, koordynatorka projektu – dlatego po raz pierwszy w edukacji wykorzystujemy nie tylko nasze zbiory, ale również wyruszamy z dziećmi w teren, aby umożliwić im samodzielne zebranie materiałów, uwiecznić na filmach spotkania z ludźmi, dla których kultura ludowa to życie codzienne.

Młodzież samodzielnie opracuje karty materiałowe z badań i zrelacjonuje wyjazd na blogu, dzieląc się w ten sposób zgromadzoną przez siebie wiedzą. Dodatkowo opowiedzą o swoich przeżyciach i zaprezentują przywieziony materiał młodszym kolegom podczas spotkań w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. W oparciu o ich relacje mali odkrywcy kultury ludowej wspólnie zaprojektują laleczkę o imieniu Etnografika, która w przyszłości stanie się bohaterką książeczki edukacyjnej. W ramach programu powstaną również filmy łączące animację z żywym aktorem, ukazujące śląską tradycję oraz gry i zabawki edukacyjne. Premiera nowych materiałów edukacyjnych już pod koniec maja na kolejnej Gali Filmowej Muzeum.

Etnografika

Scroll to Top
Scroll to Top