zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Dzień Kobiet w kinach

Dzień Kobiet w kinach

„Dzień kobiet” miał światową premierę na 37. Gdynia Film Festival. Był pokazywany w ramach KONKURSU GŁÓWNEGO.

W napisach końcowych filmu jest informacja: W filmie przewijają się wątki zainspirowane wydarzeniami, które miały miejsce w rzeczywistości oraz wątki całkowicie fikcyjne. Zamiarem twórców jest wskazanie określonych mechanizmów społecznych, a nie dokumentacja żadnej z historii, które zdarzyły się naprawdę.

Pełnometrażowy debiut Marii Sadowskiej, który okazał się rewelacją renomowanego MFF w Cottbus (Grand Prix dla najlepszego filmu za „przedstawienie silnej kobiety w niesprawiedliwym i okrutnym świecie”), to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, porównywana przez krytykę do „Erin Brockovich” Stevena Soderbergha. Znana z błyskotliwych ról komediowych Katarzyna Kwiatkowska stworzyła jedną z najciekawszych i najbardziej wyrazistych kreacji w polskim kinie ostatnich lat, pokazując zupełnie nowe, zaskakujące oblicze w roli niezależnej kobiety, która rzuca wyzwanie korporacji.

Życie Haliny, pracownicy sieci handlowej „Motylek”, samotnie wychowującej córkę, zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza przywileje i większe wynagrodzenie, ale kobieta szybko przekona się, że cena, jaką przyjdzie jej zapłacić, jest bardzo wysoka. Kiedy korporacja przekroczy wszystkie granice, Halina rzuci jej wyzwanie, narażając się na brutalne konsekwencje. Właściciele firmy nie cofną się przed niczym, aby ukryć swoje brzydkie sekrety.

W obsadzie, obok Katarzyny Kwiatkowskiej, doborowa ekipa aktorska, między innymi Agata Kulesza („Sala samobójców”, Polska Nagroda Filmowa – Orzeł za rolę w „Róży”), Eryk Lubos (Najlepszy Aktor MFF Karlovy Wary – „Zabić bobra”), Ireneusz Czop („Pokłosie”).

Scenariusz do filmu, który dosadnie, bez taryfy ulgowej, ale też z dużą dozą humoru, portretuje dzisiejszą Polskę, napisały Maria Sadowska i Katarzyna Terechowicz. Autorem zdjęć jest jeden z najzdolniejszych operatorów młodego pokolenia – Radosław Ładczuk („Sala samobójców”, „Jesteś Bogiem”).

Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

DZIEŃ KOBIET

W kinach od: 08.03.2013
Czas trwania: 90 min, Produkcja: Polska 2012
Dystrybucja w Polsce: Kino Świat Sp. z o.o.

[nggallery id=4369]

SCENARIUSZ: KATARZYNA TERECHOWICZ, MARIA SADOWSKA
REŻYSERIA: MARIA SADOWSKA

OBSADA: KATARZYNA KWIATKOWSKA, ERYK LUBOS, JULIA CZURAJ, GRAŻYNA BARSZCZEWSKA, KLARA BIELAWKA, AGATA KULESZA, LEONARD PIETRASZAK, MARIA SEWERYN i inni.

2013-03-07T12:21:05+01:007 marca 2013|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: