Domowe sposoby na naturalne kosmetyki i perfumy!

Niezwykle przyjemne, pachnące preparaty aromaterapeutyczne, które możemy przygotować w domowym zaciszu, są atrakcyjną alternatywą dla wszelkich kosmetyków zawierających związki syntetyczne, przy właściwym stosowaniu nie dają efektów ubocznych, a działając na skórę wywierają także korzystny wpływ na naszą psychikę.

Należą do nich toniki bezalkoholowe, przeznaczone do przemywania skóry twarzy, szyi i dekoltu. Oczyszczają ją i odżywiają, przygotowując do nałożenia oliwki bądź kremu. Dziesięć kropli mieszanki olejków eterycznych należy dodać do stu mililitrów przegotowanej lub mineralnej wody. Toniki przechowujemy w szklanych butelkach i wykorzystujemy w ciągu miesiąca, pamiętając równocześnie by przed każdym użyciem wstrząsnąć naczyniem. Oliwki aromaterapeutyczne do pielęgnacji skóry powstają przez rozpuszczenie dziesięciu do piętnastu kropli mieszanki olejków w pięćdziesięciu mililitrach bezwonnego oleju roślinnego – dla skóry normalnej i tłustej – z nasion winogron, a dla skóry suchej – ze słodkich migdałów.

Tonik o właściwościach odmładzających i przeciwstresowych powstanie, gdy wodę połączymy z czterema kroplami olejku pomarańczowego, trzema kroplami olejku geraniowego i trzema kroplami olejku drzewa różanego. W ten sam sposób przygotujemy preparat o działaniu odżywczym i odprężającym. W jego składzie powinny się znaleźć po pięć kropli olejków: grejpfrutowego i geraniowego. Kiedy zaś dodamy do wody lub oleju roślinnego cztery krople olejku cytrynowego i po trzy krople olejków: różanego i neroli powstanie tonik bądź oliwka o właściwościach rozświetlających i wyciszających, pielęgnujące skórę naczyniową.

Atrakcyjnym, naturalnym domowym kosmetykiem okaże się z pewnością krem aromaterapeutyczny. Bazą dla niego powinien być krem półtłusty, nieperfumowany, bez syntetycznych dodatków, najlepiej zatem użyć kremu dla dzieci. Do trzydziestu mililitrów bazy kremowej należy dodać pięć kropli wybranego olejku lub mieszaniny olejków i wymieszać do uzyskania jednolitej masy. Krem może być przechowywany najwyżej jeden miesiąc.

Nic tak nie będzie pachniało pięknie na naszej skórze jak naturalne aromatyczne perfumy. Tworzenie indywidualnych kompozycji zapachowych zgodnych z naszymi upodobaniami to zajęcie niezwykle interesujące. Wymaga jednak podstawowych informacji dotyczących poszczególnych olejków a także sposobów ich łączenia, które znajdziemy w profesjonalnej literaturze aromaterapeutycznej.¹ Jedną z gotowych propozycji na stworzenie pięknej kompozycji zapachowej jest receptura Dr Beta® na perfumy o wdzięcznej nazwie „IWA”, zawierające: olejki cytrynowy, petitgrain i drzewa różanego w ilości po czterdzieści kropli, olejki: neroli, kolendrowy, gałki muszkatołowej oraz szałwii muszkatołowej w ilości po dziesięć kropli, a także dwadzieścia kropli olejku geraniowego oraz piętnaście kropli olejku ylangowego. Olejki należy rozpuścić w stu ml spirytusu i pozostawić w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu w temperaturze pokojowej na okres dziesięć do piętnastu dni w celu połączenia wszystkich składników. Po tym okresie perfumy ochładzamy w lodówce lub zamrażalniku do temperatury poniżej zera stopni przez jeden do dwóch dni, a następnie pozostawiamy w temperaturze pokojowej przez jeden dzień. Jeżeli roztwór zmętniał należy przesączyć go przez bibułę filtracyjną.

Aromatyczne kosmetyki i perfumy to nie tylko prawdziwa rozkosz dla zmysłów. Substancje, które się w nich znajdują korzystnie działają na ciało i psychikę, dodają energii i wprowadzają nas w pozytywny nastrój. Jeśli chcemy by te przyjemne zapachy towarzyszyły nam na co dzień sięgnijmy po wybrane olejki eteryczne, by stworzyć z nich niepowtarzalne pielęgnacyjne i pachnące naturą mieszanki.

DR BETA

[nggallery id=2766]

¹ por. I. Konopacka-Brud, W.S. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Uwaga! Nie należy stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę!
www.drbeta.pl

LITERATURA
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008
Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2010

Scroll to Top
Scroll to Top