Dobroczynna moc olejków

Olejki roślinne są jednym z podstawowych składników kosmetyków naturalnych. Zawarte w nich substancje biologicznie czynne podobne są do tych występujących w komórkach skóry i włosów, dzięki czemu łatwo są wchłaniane i przyswajane. Ich właściwości lecznicze i pielęgnacyjne znane są od lat, od niedawna wracają do łask w swojej esencjonalnej postaci jako naturalne, superintensywne odżywki.

Jednym z najbardziej popularnych olejków jest olejek jojoba. Z chemicznego punktu widzenia jest płynnym, bezzapachowym woskiem w bursztynowym kolorze. Dobrej jakości olejek jojoba otrzymywany jest w najczęściej z nasion jojoby, z pierwszego tłoczenia na zimno. Jojoba charakteryzuje się bardzo wysoką zgodnością biologiczną ze skórą. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej, pomaga w leczeniu zapaleń skóry, np. łuszczycy, a także przy leczeniu trądziku. Jojoba ma także zbawienne działanie dla suchych włosów. Odżywia je, zmiękcza, nawilża i natłuszcza.

Innym olejkiem, którego właściwości zachwalały jeszcze nasze babcie jest olej rycynowy. Bogaty w kwasy tłuszczowe, posiada właściwości zmiękczające i wygładzające. Wytłaczany jest z nasion rącznika pospolitego zwanego rycynusem. Olej jest bezbarwny, gęsty i lepki. Wykazuje wysokie powinowactwo do keratyny – głównego składnika budulcowego włosów. Ceniony jest za swoje właściwości ochronne i wzmacniające.
Używa się go w odżywkach natłuszczających skórę i włosy, tuszach do rzęs, do produkcji przejrzystych mydeł glicerynowych oraz jako środek konsystencjo-twórczy w kosmetykach kolorowych.

Niezwykle popularnym nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także w kosmetyce jest olej słonecznikowy. Zawiera kwas linolowy, woski, fosfolipidy, karoteny, witaminę E. Wzmacnia bariery naskórkowe, doskonale zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Ma działanie przeciwrodnikowe, przeciwzapalne i normalizujące. Jest jednym z niewielu olejów roślinnych, które nie powoduje zatykania porów.

Nieco mniej znanymi, ale także w kosmetyce cenionymi są kolejna dwa olejki.

Olej z kiełków pszenicy – nadaje włosom gładkość i miękkość. Działa nie tylko na powierzchni włosa odtwarzając naturalną osłonkę i wygładzając jego powierzchnie, ale łatwo przenika do jego środka regenerując go. Chroni przed nadmierną utratą wody oraz promieniowaniem UV.

Olej z ogórecznika ma jasnożółty kolor i intensywny słodki zapach. Działa regulująco na wilgotność skóry, regeneruje ją, polecany jest skórze bardzo suchej, popękanej, wrażliwej i łuszczącej się. Jest wyjątkowo lekki, doskonale się spłukuje, chroni włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Bogaty jest w flawonidy, kwasy organiczne i sole mineralne.

Jednym z olejków o najbardziej leczniczych właściwościach jest olejek pozyskiwany z nasion drzewa Ati – olejek Kamani. Ma działanie przeciw-zapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne, pobudza regenerację tkanek. Zalecany jest do leczenia chorób włosów i skóry głowy. Olejek ten bardzo dobrze się wchłania pozostawiając efekt uelastycznienia, nawilżenia, odżywienia i odprężenia. Przyśpiesza regenerację naczyń krwionośnych. Obecnie jako jedyne na polskim rynku olejek Kamani zawierają kosmetyki REF.

Najnowszą propozycją marki REF jest ekstrakt z orzechów Arganowca – olejek arganowy. Ostatnimi czasy coraz głośniej rozbrzmiewają informacje o jego cudownych właściwościach. Olej ten tłoczony jest na zimno ze świeżych orzechów drzewa Argan rosnącego głównie na terenie Maroka. Posiada właściwości lecznicze. Uzdrawia suche, splątane i elektryzujące się włosy, przy czym spektakularnie nawilża, przenika w głąb włosów, wzmacnia je i odbudowuje. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz w witaminę E – witaminę młodości.

Wniosek, więc jeden i niezmienny od lat siłę naszego piękna czerpmy z natury, ponieważ ona podsuwa nam najlepsze rozwiązania.

Scroll to Top
Scroll to Top