Strona główna » Blog » Dobierz odpowiednie soczewki dla swoich oczu

Dobierz odpowiednie soczewki dla swoich oczu

W dzisiejszym artykule postanowiliśmy podjąć tematykę soczewek kontaktowych, a dokładniej ich rodzajów, dzięki czemu osoby niedoświadczone i początkujące będą miały szansę lepiej poznać właściwości i zastosowanie każdych z nich. Przedstawiamy dokładnie trzy typy szkieł, które zostały stworzone dla zupełnie odmiennych wad wzroku.

Soczewki sferyczne

Inaczej można nazwać je jednoogniskowymi, ponieważ korygują one tylko jedną wadę: krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Stanowią najczęściej kupowany typ szkieł, ze względu na dużą ilość osób niedowidzących z bliższej lub dalszej odległości. Ich konstrukcja jest również mniej skomplikowana i produkowana masowo z wykorzystaniem najnowszych technologii. Ich moc jest wyrażona w parametrach PWR, które mogą sięgać od -25D do +25D, aczkolwiek inne wielkości mogą być również dostępne, jednakże po wcześniejszym złożeniu indywidualnego zamówienia.

Przed zakupem pierwszej pary soczewek sferycznych należy udać się do lekarza specjalisty, który za pomocą profesjonalnego sprzętu zmierzy naszą wadę wzroku i dobierze nam odpowiednią moc soczewek. Warto również zaznaczyć, że intensywność okularów i soczewek różni się między sobą, dlatego podczas wyboru mocy szkieł kontaktowych należy zawsze większe, ponieważ ten środek korygujący bezpośrednio przylega do oka. Ostatecznie radzimy jednak skorzystać z konsultacji z okulistą, by mieć 100% pewność, że zakupione przez nas soczewki będą spełniać swoje zadanie.

Soczewki toryczne

Ten rodzaj szkieł jest o wiele bardziej skomplikowany pod względem budowy, ponieważ ich celem jest automatyczne dopasowanie mocy refrakcyjnej zarówno w poziomie, jak i pionie, a także ich ewentualną zmianę w zależności od kąta widzenia. Mowa oczywiście o korekcji astygmatyzmu, który stanowi połączenie krótko- lub dalekowzroczności z niepoprawną krzywizną rogówki lub soczewki oka. Wówczas tego typu szkła kontaktowe muszą samodzielnie dostosować się do pola widzenia, by całkowicie zniwelować rozmazany obraz.

Przed zdecydowaniem się na zakup nowocześniejszego środka korygującego polecamy również wybrać się do okulisty, który sprawdzi rotację toryczną soczewki względem osi cylindra, a także określi wielkość wady osobno na lewym i prawym oku. Oczywiście mogą wystąpić różnice, a jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, należy jak najszybciej udać się do okulisty w ramach standardowej kontroli wzroku. Natomiast kupno soczewek polecamy na MylenShop.com, gdzie znajduje się bogaty wybór asortymentu w wyjątkowo korzystnych cenach.

Soczewki progresywne

Jednocześnie mogą nosić nazwę multifokalnych, które są najczęściej kierowane do osób starszych, mających problemy z widzeniem zarówno z bliska, jak i daleka. Wadą dla jakiej przeznaczone są szkła progresywne nazywamy starczowzrocznością, gdzie akomodacja oka zostaje zniekształcona. Wówczas pojawiają się problemy z przeczytaniem gazety z bliska, a także napisów oddalonych od nas. Niestety wraz z wiekiem pogarsza się kondycja naszego wzroku, dlatego trzeba pamiętać o możliwości użytkowania soczewek zamiast okularów, gdyż są o wiele wygodniejsze i praktyczniejsze.

Ich moce zostały również podzielone, aczkolwiek ich dobór zalecamy powierzyć już specjaliście, który po precyzyjnym zbadaniu wzroku będzie w stanie określić konieczną miarę korekcyjną. Z pewnością dla wielu starszych osób noszenie okularów, a co więcej, ich częsta zmiana zdecydowanie przekona ich do kupna soczewek progresywnych, które są o wiele wygodniejsze w noszeniu i zakładaniu, a także kontynuowaniu codziennych czynności.

2017-12-15T13:00:35+00:0015 grudnia 2017|Porady|