nawodnienie organizmu

Dlaczego obniżone nawodnienie organizmu źle wpływa na pamięć i koncentrację?

Dowiedz się, jak najlepiej nawodnić organizm, ile płynów dziennie wypijać i czy musujące elektrolity bez recepty są przydatne w codziennej diecie.

 

Dlaczego w ogóle warto dbać o odpowiednie nawodnienie?

Właściwe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne. Dlaczego? Otóż woda jest potrzebna każdej komórce organizmu do prawidłowej pracy. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala też utrzymać wysoki poziom elektrolitów, które mają wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Elektrolity zasilają nie tylko mięśnie, ale i mózg, dlatego korzystnie wpływają na pamięć.

Sprawdź, co dają Twojemu organizmowi najważniejsze elektrolity i minerały:

  • Potas

Jest istotny w utrzymaniu ciśnienia krwi na właściwym poziomie, wspomaga pracę mięśni, a do tego pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

  • Sód

Bierze udział w regulacji nawodnienia organizmu, a więc jego obniżony poziom może powodować też słabsze nawodnienie i niższy poziom pozostałych elektrolitów.

  • Magnez

Jest niezwykle ważnym minerałem dla pracy mózgu. Pomaga w zachowaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, a także ma wpływ na  funkcjonowanie układu nerwowego. Przyczynia się też do zmniejszenia uczucia zmęczenia. Jego poziom wzmacnia dieta bogata w ten minerał oraz elektrolity bez recepty do picia.

  • Wapń

Wapń bierze udział w przewodzeniu impulsów między komórkami nerwowymi. Przyczynia się też do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.  Są sytuacje, kiedy jest potrzebna suplementacja. Naturalnym źródłem wapnia jest nabiał i mięso,  dla osób wykluczających je z diety, np. wegan mogą być przydatne suplementy, elektrolity uzupełniające wapń.

 

Kiedy dochodzi do obniżonego nawodnienia?

1. Po pierwsze, gdy intensywnie się pocisz, czyli w upały, w trakcie treningów, czy nawet w wyniku stresu.

Gdy intensywnie trenujesz, musisz wypijać znacznie więcej płynów niż normalnie. Po każdym treningu dobrze jest uzupełnić elektrolity, wypijając napój izotoniczny albo musujące elektrolity bez recepty.

2. Gdy skupiasz się na nauce lub siedzisz po nocach nad ważnym projektem. Często zapominasz wtedy o regularnym piciu wody.

3. Także, gdy za mało pijesz. Przy standardowej diecie 2600 kalorii, należy wypijać dwa litry płynów dziennie. Najlepiej robić to, wypijając szklankę wody co godzinę.

 

Jakie rozpoznać sygnały obniżonego nawodnienia?

Już wiesz, kiedy może do niego dochodzić, ale czy wiesz jak rozpoznać jego sygnały? Gorsze efekty treningów, związane na przykład z szybszym męczeniem się mięśni, złe samopoczucie, uczucie zmęczenia i znużenia czy kłopoty z zapamiętywaniem mogą być oznaką nieodpowiedniego nawodnienia organizmu oraz wyraźnym sygnałem, że należy uzupełnić elektrolity i minerały.

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73858,sod
  2. https://www.healthline.com/nutrition/7-health-benefits-of-water#section2

Materiał partnera

Scroll to Top
Scroll to Top