nawilżanie skóry

Dlaczego nawilżanie skóry jest tak ważne?

W skórze znajduje się około 20% wody zawartej w całym organizmie człowieka. Nawilżanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, którego potrzebuje każdy rodzaj skóry bez względu na wiek. Dlaczego aż tak go potrzebujemy? Jaki krem nawilżający wybrać?

 

Organizm człowieka w dużej części składa się właśnie z wody, regulującej funkcjonowanie narządów. Odpowiednio nawilżona skóra wygląda zdrowo, dłużej zachowuje młody wygląd, nie ulega napięciu, przesuszeniu i nie łuszczy się. Prawidłowe i regularne nawadnianie organizmu poprzez przyjmowanie płynów – wody źródlanej lub mineralnej, w postaci napojów oraz w posiłkach, nie zawsze wystarcza, by utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Powierzchnia skóry pokryta jest naturalną, hydrolipidową warstwą, tak zwanym płaszczem ochronnym zabezpieczającym przed podrażnieniami oraz nadmiernym parowaniem wody z warstw skóry. Płaszcz ten nazywany jest TEWL (Transepidermal Water Loss). Transepidermalna utrata wody to zjawisko utraty odpowiedniej ilości wody podczas jej przepływu ze skóry właściwej do warstwy naskórka. Ilość wody transportowanej pomiędzy warstwami skóry powinna wynosić 5 g na 1 m², jednak gdy bariera hydrolipidowa skóry zostaje naruszona, a organizm nie jest wystarczająco dobrze nawodniony, wówczas pod wpływem zmiennych temperatur i zmniejszonej wilgotności powietrza, na przykład w klimatyzowanych lub sztucznie ogrzewanych pomieszczeniach, woda szybciej paruje z warstw skóry, nie zapewniając odpowiedniego nawilżenia warstwie rogowej naskórka. Wysuszona skóra traci zdolności regeneracyjne, ulega napięciu, może szczypać i szarzeć, a powstające na niej zmarszczki z pewnością niepotrzebnie dodadzą nam lat.

 

Jak chronić skórę przed przesuszeniem?

Nawilżanie skóry od zewnątrz, za pomocą odpowiednich kosmetyków, to podstawa codziennej troski o jej wygląd i kondycję. Regularne nawilżanie skóry już w wieku nastoletnim spowoduje, że cera dłużej zachowa młody wygląd. Dla zapewnienia skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia warto stosować kosmetyki o właściwościach odbudowujących hydrolipidową warstwę ochronną naskórka, wiążących wodę w komórkach skóry oraz łagodzących podrażnienia. Dobrze dobrany do potrzeb naszej cery krem nawilżający zapewni utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jej warstw, przywracając skórze komfort oraz zdrowy wygląd.

Przesuszona skóra szybciej ulega zmianom związanym z wiekiem i następującym z czasem osłabieniem włókien kolagenowych oraz elastynowych – fibroblastów, odpowiedzialnych za wydzielanie materiałów budulcowych skóry utrzymujących gładkość i jędrność naskórka. Na poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry mają również wpływ inne naturalne substancje występujące w skórze – kwas hialuronowy oraz sebum. Kwas hialuronowy wykazuje silne właściwości higroskopijne – jego zdolność zatrzymywania wody pomaga chronić skórę przed przesuszaniem i przedwczesnym starzeniem. Kwasu hialuronowego możemy dostarczać skórze poprzez stosowanie odpowiednich kremów zawierających tę substancję w składzie.

Krem nawilżający powinien mieć lekką, nietłustą konsystencję, by można było stosować go pod makijaż, a także o każdej porze dnia, unikając nadmiernego natłuszczania objawiającego się nieestetycznym błyszczeniem cery. Zawartość kwasu hialuronowego w składzie kosmetyku zapewni nawilżenie skóry na wielu poziomach, dzięki dogłębnemu i intensywnemu działaniu kwasu. Krem intensywnie nawilżający MIXA Hyalurogel utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry przez 24 godziny, przy czym szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu. Możemy go zatem stosować przez cały rok, również przed nałożeniem makijażu.

Regularnie nawilżana skóra odwdzięczy się pięknym wyglądem, miękkością i zdrowym blaskiem na co dzień, dłużej zachowa młodość i odczuwalny komfort bez nadmiernego napięcia i podrażnienia.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również