Strona główna » Blog » Dior – 7 faktów, których mogłaś nie wiedzieć o tym sławnym projektancie

Dior – 7 faktów, których mogłaś nie wiedzieć o tym sławnym projektancie

Christian Dior to jeden z najsławniejszych projektantów mody wszech czasów. To on po wojnie przypomniał kobietom co to znaczy być i czuć się pięknymi i zrewolucjonizował podejście do noszenia ubrań. Jaki był i kim inspirował się przy tworzeniu swojej sztuki? Przedstawiamy 7 nieznanych faktów o Diorze.

1. Praktyki u Roberta Piquet’a

Po upadku galerii sztuki, którą prowadził, życie Christiana Diora usłane było niepowodzeniami i nieszczęściami. Te ustały dopiero w 1937 roku, kiedy został zatrudniony w pracowni sławnego w tamtym czasie Piquet’a. Pod jego nadzorem, Dior stworzył trzy kolekcje inspirowane stonowanym, subtelnym stylem projektanta. To tam poznał i pokochał proste linie i elegancję, które po dziś dzień są symbolami francuskiego stylu.

2. Niedoszły dyplomata

Marzeniem ojca Christiana było by ten został dyplomatą. W tym calu wysłał go do Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu, jednak młody Dior nie pozostał tam długo. Od dzieciństwa bowiem ciągnęło go do sztuki. Próbował swoich sił także w szkole muzycznej, jednak dopiero rysunek i w końcu projektowanie ubioru przyciągnęło go na dłużej.

3. Autorytet dla innych projektantów

W 1955 Dior mianował młodziutkiego wtedy Yves Saint Laurenta swoim asystentem. Chłopak bezbłędnie odnalazł się w atelier projektanta i szybko podłapał jego wyjątkowy styl. Po śmierci Diora Laurent został dyrektorem artystycznym jego domu mody.

4. Miss Dior pierwszymi perfumami Diora

W 1947 roku Dior wydał pierwsze perfumy sygnowane swoim nazwiskiem. Zapach zadedykował swojej młodszej siostrze, z którą łączyły go bardzo silne i ciepłe więzy. Miss Dior to perfumy szyprowe z wyczuwalną nutą mchu i aldehydami. Christian mówił o nich tak:

Stworzyłem te perfumy, tak aby każda z kobiet mogła otulić się wyjątkową kobiecością. To tak, jak gdyby z każdego flakonu wyłaniała się któraś z moich kreacji.”

Jednym z bardziej popularnych zapachów dla mężczyzn jest wydany w 1966 Dior Sauvage.

5. Akcesoria z logiem projektanta

Dior to pierwszy w historii mody projektant, który swoim nazwiskiem sygnował również akcesoria i dodatki do ubrań. W 1950 roku była to praktyka szeroko krytykowana, jakoby obniżała wartość ubrań i branży haute couture. Trend ten szybko jednak podłapali inni twórcy mody i dziś akcesoria bywają równie rozpoznawalne co elementy garderoby.

6. Szczęście według Diora

Projektant uważał, że sekretem piękna jest poczucie szczęścia. Według niego tam, gdzie dominuje smutek i brak jest radości, coś takiego jak piękno nie ma możliwości zaistnienia.

7. Życie i śmierć

Christian Dior urodził się 21 stycznia 1905 roku we Francji, w mieście Granville. Był piątym dzieckiem rodziców, których majątek był w stanie zapewnić mu odpowiedni byt oraz wykształcenie. Swoją sławą jako najlepszego projektanta mody cieszył się jedynie 10 lat. Zmarł niespodziewaną śmiercią w 1957 roku. Istnieją dwie teorie na temat przyczyny zgonu. Mówi się, że zabiła go rybia ość, którą się zakrztusił lub atak serca podczas gry w karty. Żadna z nich jednak nie została jak dotąd potwierdzona.

2018-03-14T03:18:38+00:0028 grudnia 2017|Styl|