Strona główna » Blog » Dieta płodności

Dieta płodności

Naukowcy są już pewni. Ich dorobek naukowy to nadzieja dla milionów par na całym świecie. Nie wymaga poważnych nakładów finansowych, a niedługo ma szansę stać się usankcjonowaną formą terapii współdziałającą z powszechnie znanymi i stosowanymi technikami leczenia niepłodności. Co to za lek? Odpowiednia dieta. Tylko tyle i aż tyle.

Badania prowadzone w ciągu ostatnich kilku lat w wielu ośrodkach naukowych na świecie, dostarczyły wiele dowodów na to, że kondycja naszego organizmu uzależniona jest od jakości tego co jemy. Naukowcy z Harvard School of Public Health poszli o krok dalej. Zaintrygowani potencjalną możliwością rozwiązania problemu o światowym zasięgu, postanowili sprawdzić, czy istnieje realna zależność między dietą przyszłych rodziców a ich płodnością.
Mając niezbite dowody na to, iż sposób odżywiania okresie około koncepcyjnym ma znaczenie dla skuteczności starań pary, badacze opracowali tzw. dietę płodności. Dokładne wskazówki, jak jeść i jak nie jeść opisali w książce „The Fertility Diet„. Również wyniki badań opublikowane pod tytułem „Fertility and Sterility” w 2009 i 2010 roku wykazały, że mężczyźni, którzy dostarczali swojemu organizmowi mało antyoksydantów, a spożywali więcej produktów pochodzenia zwierzęcego i mleka mieli większe problemy z jakością nasienia, niż ci, którzy wykazali odwrotne tendencje dietetyczne.

Tanio i skutecznie
Autorzy publikacji zwracają uwagę czytelników na fakt, że proponowana dieta płodności ma istotną nad in vitro przewagę – jest mało kosztowna, dostępna dla większości i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Głównym przekazem jest fakt, iż niedobory składników odżywczych wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, a więc mogą również utrudniać zapłodnienie. Czasem jednak sztuka komponowania właściwej, zgodnej z wytycznymi naukowców, diety przychodzi nam z trudem. Jeśli nie potrafimy zmienić swoich przyzwyczajeń żywieniowych, a chcemy mieć pewność, że dostarczymy organizmowi wszystkich składników, możemy posilić się suplementem diety. Prenatal Probaby, to ciekawa propozycja dla par planujących potomstwo. Skomponowany w sposób ściśle zgodny z pracą naukowców „Fertility Diet”, jest odpowiedzią na potrzeby organizmu kobiety (różowe saszetki) i mężczyzny (niebieskie saszetki). Ten preparat to rynkowa ciekawostka – oprócz starannie dobranego kompletu witamin i minerałów niezbędnych dla poczęcia zdrowego dziecka, niesie ze sobą bardzo cenny przekaz, który często umyka wielu parom od dłuższego czasu starającym się o ciążę – nowe życie jest efektem więzi i wzajemnej troski partnerów.

Dieta płodności
Kwas foliowy –
zielone warzywa, botwina i buraki, pomidory, pomarańcze, banany, awokado, drożdże piwne, wątroba, żółtka jaj, produkty zbożowe z pełnego przemiału, rośliny strączkowe, a także w orzechy i słonecznik.
Wit B12 – podroby, jajka, mięso, ser, ostrygi
Wit B6 – ryby, drób, mięso, ziemniaki, awokado oraz banany.
Wit E, Ccynk, cebula, brukselka, kapusta, kalafior, sałata, szpinak, brokuły, zielony groszek, kalarepa, pomidory, natka pietruszki, jabłka, soja i ziemniaki.
Oraz
jaja, chude mięso, produkty zbożowe z pełnego przemiału owoce cytrusowe, czarne i czerwonych porzeczki, truskawki, jagody czarnego bzu, maliny, jeżyny i jabłka.
Magnez – gorzkie kakao, gorzka czekolada, kasza gryczana, rośliny strączkowe, orzechy, płatki owsiane, groch, zielone warzywa liściaste, a także ryby (makrela, dorsza)
Żelazo – podroby zwierzęce, suszone morele, rodzynki, warzywa strączkowe, czerwone mięso, chleb pełnoziarnisty, żółtka jaj
Selen – ryby morskie, nieoczyszczona sól morska i kopalna, wątroba wołowa lub cielęca, nerki i serce, nieoczyszczone produkty zbożowe i mąki z pełnego przemiału, drożdże, czosnek, grzyby i pomidory

Dieta płodności, to nie tylko zbiór „witaminowych nakazów”, ale i obszerna i cenna wiedza o tym, jakie czynniki mogą przeszkodzić nam w doczekaniu się upragnionego potomstwa. Na czele stoi konieczność ograniczenia przez panów alkoholu, gdyż obniża on poziom testosteronu i ruchliwość plemników. Palenie papierosów ma wysoce negatywny wpływ na płodność zarówno kobiety i mężczyzny. Konieczność zwiększenia aktywności i umiejętnego radzenia sobie z negatywnymi skutkami życia w stresie to już warunki konieczne, aby uznać, że świadomie staramy się w dzisiejszych czasach o dziecko.

a-m

2018-03-14T11:57:24+00:0012 stycznia 2011|Świat Kobiet, Zdrowie|

Może zainteresuje Cię również: