kanapka

Dieta a kuchnia polska

Jak wygląda dzisiaj polska kuchnia? Jakimi produktami żywią się przeciętni Polacy? Jakie składniki warto dodać do naszej diety, aby pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawić swoje samopoczucie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajda Państwo w naszym artykule.

Jak żywią się Polacy czyli kuchnia polska w praktyce

Kuchnia polska może być bardzo smaczna, obfita i zdrowa, zwłaszcza kiedy pozbędziemy się przyjętych schematów żywieniowych. Warto dokładnie zapoznać się z tym, jak w dzisiejszych czasach prezentuje się współczesna kuchnia polska i czym tak naprawdę żywią się przeciętni Polacy. Należy pamiętać, że współczesny Kowalski żywi się zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu. Obecnie sięgamy po mniejsze ilości żywności, jemy coraz bardziej różnorodnie i co najgorsze, coraz mniej zdrowo.

Według najnowszych danych statystycznych podawanych przez GUS, przeciętny Polak w przeciągu miesiąca spożywa około 5,5 kg mięsa, 4 kg ziemniaków i ponad kilogram cukru. Na talerzach Polaków królują przede wszystkim warzywa, których zjadamy prawie 10 kg miesięcznie. Niestety samotnym liderem wśród spożywanych przez nas warzyw są wspomniane już wcześniej ziemniaki. Na drugim miejscu wśród najczęściej spożywanych produktów w Polsce uplasowało się mięso. Naszym ulubionym mięsem jest wołowina i właśnie ponad połowa spożywanego przez Polaków mięsa stanowi mięso czerwone.

Wpływ pozycji społecznej na odżywianie

W naszym kraju można zauważyć, że coraz widoczniej zmienia się dieta poszczególnych warstw społecznych. To, co spożywamy na co dzień, jest w pewnym sensie jednym z czynników opisujących strukturę społeczeństwa, która dominuje w naszym kraju. Według socjologów, z roku na rok różnice te stają się coraz widoczniejsze. Im bardziej zamożne gospodarstwo, tym więcej spożywa się takich pokarmów jak na przykład: mięso wołowe, wody mineralne, soki owocowe, masło, ryby, sery czy jogurty. Z kolei w gospodarstwach domowych, które dysponują niższymi dochodami, na stołach króluje przede wszystkim pieczywo, cukier, ziemniaki, margaryny i masa innych tłuszczy roślinnych.

Klasyczny obraz diety Polaków

W naszym kraju w dalszym ciągu nie przyjęto nawyków jedzenia bardziej zbilansowanego. Według danych, w Polsce spożywamy ryby 2-3 razy w miesiącu, a powinniśmy sięgać po nie nawet dwa razy częściej. Zdecydowanie większym zainteresowaniem od ryb cieszą się słodycze. Wyroby cukiernicze, takie jak choćby czekolada, dżem, czy cukier są w naszym kraju bardzo popularne i w przeciągu miesiąca spożywamy ich około 1,6 kg.

Warto wspomnieć również, że według statystyk BMI w Polsce 57% obywateli może pochwalić się prawidłową wagą. Nadwagę ma w naszym kraju 31 % obywateli, a ludzie którzy zmagają się z otyłością stanowią 9%. Z roku na rok sytuacja ta wygląda niestety coraz gorzej, dlatego też coraz więcej osób korzysta z diet i zaczyna uprawiać różne sporty.
W naszym kraju jest bardzo niska wiedza na temat ogólnych zasad zdrowego żywienia. Mało osób wie w jakich pokarmach należy szukać białka, w jakich produktach jest najwięcej węglowodanów i ile tłuszczy powinno się dziennie spożywać.

Kanapka z żółtym serem lub wędliną na śniadanie

Jeżeli chcemy zdrowo się odżywiać i mieć piękną sylwetkę to powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co spożywamy. W Polsce na śniadanie najczęściej sięgamy po kanapki z żółtym serem lub wędliną. Jest to w chwili obecnej najczęściej występujący model kanapki w naszym kraju, które rodzice serwują sobie i swoim dzieciom. Kanapka ta ma niestety bardzo dużą zawartość nasyconego tłuszczu (żółty ser i masło). Wędliny są z kolei produktami przetworzonymi, które charakteryzują się bardzo dużą zawartością środków konserwujących oraz wypełniaczy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kanapka z razowego pieczywa, które posmarowane jest miękkim avocado z listkami sałaty. Do kanapki możemy dodać kawałki mięsa, które zostały upieczone wcześniej w domowym piekarniku. Osoby na diecie powinni sięgać również po jajka i pasztet z fasoli, który w naszym kraju staje się coraz popularniejszy. Ciekawym pomysłem na śniadanie może okazać się również sporządzenie sałatki owocowo-warzywnej, która składać powinna się najlepiej z produktów sezonowych.

Popijanie posiłku napojami

W naszym kraju bardzo częste jest również popijanie każdego posiłku herbatą, albo innymi napojami, co jest oczywiście niezalecane. Gorąca herbata może hamować wchłanianie żelaza z posiłków, czego oczywiście byśmy nie chcieli. Płyny najlepiej spożywać przynajmniej pół godziny przed i po spożyciu posiłku. Wyjątkiem są jedynie napoje alkoholowe, które idealnie uzupełniają smak naszych potraw.

Polska jajecznica na śniadanie

Bardzo popularnym daniem w naszym kraju jest również jajecznica. W Polsce istnieje schemat polskiego pożywnego śniadania, który praktycznie nie może obejść się bez jajek, zwłaszcza wspomnianej jajecznicy, która smażona jest najczęściej na maśle, okraszonej dodatkowo kiełbasą. Należy jednak pamiętać, że jajecznica w naszej diecie jest tak naprawdę wielką bombą kaloryczną i cholesterolową, która praktycznie wyczerpuje nasz limit cholesterolu na resztę dnia. Rozsądniej jest zastąpić jajecznicę popularnymi płatkami owsianymi, albo bardzo popularną kaszą jaglaną na wodzie. Do płatków możemy dodawać pokrojone banany, rodzynki, orzechy, czy też bardzo zdrowe pestki dyni. Takie śniadanie będzie miało zdecydowanie większą wartość odżywczą niż jajecznica i bardzo pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Do picia najlepiej na śniadanie serwować świeży sok z marchwi, albo grapefruita.

Świeże polskie mleko.

W Polsce dużą popularnością cieszy się również mleko. Musimy jednak pamiętać, że mleko które dostępne jest w sklepach jest najczęściej mlekiem przetworzonym. Struktura białka, które zawarte jest w tym produkcie jest zupełnie inne niż w przypadku świeżego mleka prosto z krowy. Należy pamiętać również, że przez wiele osób mleko krowie jest źle tolerowane dlatego też produkt ten warto zastąpić inną formą nabiału taką jak choćby popularny kefir, twarogi czy jogurty naturalne.

Nadmiar śmietany w polskich zupach.

W polskiej kuchni przyjęto również, że każda zupa taka jak np. ogórkowa, pomidorowa, czy grzybowa doprawiana jest dodatkowo śmietaną, której niestety jest w nich o wiele za dużo. Nadmiar tego produktu sprawia, że każda zupa smakuje niemal identycznie i co najgorsze podnoszony jest w ten sposób kaloryczność serwowanego dania. Ciekawą alternatywą dla polskiej pomidorowej może okazać się bardzo zdrowy krem z pomidorów, który może być podawany z dodatkami oliwy i bazylii. Zupa ogórkowa może się obejść bez dodawania śmietany, za to możemy dorzucić do niej zdecydowanie więcej koperku i tymianku.

Dieta a kuchnia polskaAutor artykułu
Artykuł przygotowała Restauracja Okrasa z Wrocławia specjalizująca się w kuchni polskiej.

Scroll to Top
Scroll to Top