Decoupage – jak przyklejać serwetki?

Technika ozdabiania mebli oraz przedmiotów stworzonych z takich materiałów jak kamień, drewno czy tkanina stale wzrasta na popularności. Decoupage to nie tylko same naklejanie cienkich serwetek na powierzchnię mebli, ale i uzależniające hobby.

Poprzez dodanie kilku akcentów w postaci specjalnych cienkich naklejek, jesteśmy wstanie odnowić stary wygląd przedmiotów i nadać im nowy charakter. Decoupage to również technika, którą często wykonują prawdziwi zawodowcy, głównie zajmujący się tworzeniem rękodzieł. Przepiękne obrazki w postaci malunków sprawiają wrażenie, że są one bezpośrednio namalowane na przedmiocie. To jeszcze bardziej sprawia, że technika decoupage przy dekoracji mebli jest dla nas bardzo atrakcyjna.

Decoupage – zrób to sam

Aby zacząć swoją przygodę z techniką decoupage, musisz koniecznie wyposażyć się w kilka niezbędnych przyborów. Na samym początku zdecydowanie odradzamy zakup całych akcesoriów do decoupage, aby najpierw sprawdzić, czy jest to zajecie stworzone dla siebie. W sklepach dla plastyków znajdziesz takie produkty jak serwetki decoupage, odpowiedni klej, lakier do drewna, jeśli wykonujemy ozdoby na przedmiocie drewnianym oraz farbę akrylową. Oprócz tego nie zapomnij również o płaskich pędzelkach, wykonanych z syntetycznego włosia oraz o papierze ściernym.

 

Wyrównanie powierzchni

Na samym początku ozdabiania należy wybrać obiekt, który zamierzamy udekorować serwetkami decoupage. Następnie należy papierem ściernym wygładzić powierzchnię drewnianego mebla, o niskiej granulacji. Kolejnym krokiem, aby przygotować obiekt do przyklejenia serwetek jest jego odtłuszczenie. Możesz wykonać to za pomocą wody oraz alkoholu, czy detergentu. Dodatkowo tak przygotowaną powierzchnię możesz pokryć farbą akrylową.

 

Wycięcie motywu

Kolejnym krokiem jest przygotowanie serwetek do naklejenia. Serwetki decoupage wycinamy w taki kształt, który będzie najbardziej zbliżony do powierzchni ozdabianego przedmiotu.

 

Przyklejenie serwetki

Aby poprawnie nałożyć cienką warstwę serwetki na powierzchnię mebla, należy zrobić to bardzo powoli oraz precyzyjnie. Podczas przykładania naklejki, tuż pod jej powierzchnią należy nakładać pędzelkiem cienką warstwę kleju. Aby zrobić to poprawnie, nakładanie kleju rozpoczynamy od środka po same końce serwetki.

 

Wykończenia

Następnym etapem jest czas, którym musimy poświęcić, aby serwetka mogła dobrze wyschnąć na przedmiocie. Poprawnie przyklejona serwetka decoupage wygląda jak namalowany rysunek, przez co efekt końcowy jest tak spektakularny.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również